kafshe

Vajza veterinere: Dashuria për kafshët më shtyu drejt këtij profesioni

Të studiosh për veterinari, nuk është diçka që e dëgjojmë shpesh nga të rinjtë në Shqipëri. Por 16-vjeçarja nga Cërriku, theu...

Pse Eva Hanku dhunon vetëm macet? Ja si e shpjegon psikiatrja Thoma

Psikiatrja Irena Thoma komentoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania rastin e një qytetareje e cila dhunonte...

Sëmundja vdekjeprurëse e bagëtive në Evropën Jugore, ja si transmetohet

Sëmundja hemorragjike epizootike, e cila mund të jetë fatale te gjedhet, është identifikuar për herë të parë në Evropë, njofton agjencia...

20 prilli, Dita Botërore e Vaksinimit të Kafshëve

Vaksinimi i kafshëve duhet të jetë një detyrim për të gjithë ata që i mbajnë në shtëpi. Vaksinimi është jo vetëm një mënyrë për të mbajtur...

Të gjitha kafshët dhe shpendët e ndiejnë tërmetin disa sekonda para

Inxhinieri gjeolog, Sazan Guri tregoi në një intervistë për Euronews Albania se kafshët dhe shpendët e ndiejnë tërmetin disa sekonda para...

Dyshoj se kanë ngordhur 11 qen nga helmimi te Liqeni, thotë pensionistja

Pensionistja Afërdita Faria Halili thotë se mund të kenë ngodhur 11 qen te Liqeni Artificial, si pasojë e helmimit nga ushqimi. Në...

Raporti: Numri i kafshëve të egra në botë është tkurrur me 69% në 50 vjet

Popullsia e kafshëve të egra në botë është ulur me më shumë se dy të tretat në vetëm 50 vjet, sipas...

​‘Shqiptarët s’adoptojnë kafshë rruge’, animalistja: Mos hani mish, 3 ditë s’tretet

Animalistja Jonida Çobani Gjoka bëri thirrje që qytetarët të mos e konsumojnë mishin e kafshëve, së pari për anën shëndetësore, sepse...

Zimbabve po zhvendos 2500 kafshë të egra për t’i shpëtuar nga ndryshimet klimatike

Një vinç ngriti elefantët me kokë poshtë në rimorkio. Kafshët në Zimbabve do të udhëtojnë rreth 700 kilometra për të shkuar në shtëpinë tyre...

Peshkaqen dhe gjarpër për kafshë shtëpiake, prirja e fundit e të rinjve

Macja, qeni, papagalli, zogjtë apo peshqit nuk janë më disa nga kafshët dhe zvarranikët, që qytetarët shqiptarë mbajnë në shtëpitë e tyre. Vitet...

Kopsht zoologjik apo fermë? 7 milionë euro për të parë pula, rosa dhe gomerë

Në Kopshtin Zoologjik të Tiranës nuk mungojnë gjelat, pulat, rosat, patat, lepujt, gomerët, dhitë apo lopët. Një hapësirë e madhe është...

Pacientët me linë e majmunit duhet të shmangin kontaktin me kafshët shtëpiake

Pacientët me linë e majmunëve duhet të shmangin çdo kontakt me kafshët shtëpiake për 21 ditë, sipas këshillave të reja nga...

Historia e Zamirës nga Durrësi që kujdeset për 24 qen të pastrehë

24 qenushë janë pjesëtarë të një shtëpie të vetme, asaj të Zamira Kuçit në Durrës. Disa nis dhe përfundon duke u...

Një majmun u dha të drejta ligjore kafshëve të egra në Ekuador

Ekuadori është vendi i parë në botë që u jep të drejta ligjore kafshëve të egra. Ky vendim historik erdhi pasi...

Organizata merr në mbrojtje macet e futbollistit pas videos ku ai i keqtrajton

Një organizatë bamirësie për kafshët po kujdeset për macet e futbollistit francez Kurt Zouma. Kjo ndodhi pasi 27-vjeçari, i cili aktualisht luan...