kancer

Ndërhyrja e rrallë, mjekët i shpëtojnë jetën pacientit me kancer të pankreasit

Mjekët e spitalit të traumës kanë realizuar me sukses një ndërhyrje të rrallë tek një pacient 68 vjeçar me kancer të...

Vaksina kundër kancerit në qafën e mitrës, 2355 vajza janë imunizuar

Në vendin tonë çdo vit regjistrohen 130 raste të reja me kancer në qafën e mitrës. Mjekët thonë se këtë vaksinë...

Mjekja Fida: 3 seanca nxirjeje me lazer, rrezik për kancer të lëkurës

Mjekja dermatologe, Monika Fido deklaroi se aparaturat që shërbejnë për nxirjen artificiale rrezikojnë shfaqjen e kancerit të lëkurës në individë të...

U diagnostikua me kancer që 3 vjeç, sot adoleshente dhe kapitene skuadre

Një adoleshente e cila u diagnostikua me kancer kur ishte e vogël dhe për pasojë e ka njërën këmbë 3 centimetra...

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Pele

Gjendja shëndetësore e legjendës braziliane të futbollit, Pele është përkeqësuar dhe kjo është konfirmuar nga spitali ku ai është i shtruar...

5 vjeçe, vajza më e vogël që ka dhuruar flokët për të sëmurat me kancer

“Dhuro flokë, fal shpresë” është në vitin e shtatë të saj. Të dielën u zhvillua një fushatë sensibilizuese në mbështetje të vajzave dhe...

Vaksina e parë kundër kancerit mund të jetë gati pas disa muajsh

Shkencëtarët po punojnë për një vaksinë kundër kancerit, e cila do të personalizohet për pacientët. Ilaçi i ri do të përdoret për...

Mori kredi për të luftuar kancerin, 68-vjeçarja apel qeverisë

Teuta Murataj nga Gjirokastra në vitin 2009 u diagnostikua me kancerin e gjirit. Mungesa e medikamenteve ia vështirësoi edhe më shumë...

E mbijetuara nga kanceri rrëfen frikën: Zbulova një gjëndër sa një kokërr misri

Elida Karafili, një e mbijetuar nga kanceri, tregoi për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se kishin kaluar 5 vite që nga...

Godaj: Gratë s’e bëjnë mamografinë as falas, preferojnë mos ta dinë nëse kanë kancer

Dona Godaj, drejtuese e Shoqata Kristiane e Grave Shqiptare, aktiviste ne fushatat për kancerin këshillon që gratë mbi 40 vjeç duhet...

Ndotja e ajrit shkakton kancer tek joduhanpirësit, sipas studimit

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se më në fund kanë identifikuar se si ndotja e ajrit mund të shkaktojë kancerin...

Ajri i ndotur shkakton kancer tek jo-duhanpirësit, thonë studimet

Ajri i ndotur shkakton kancer të mushkërive tek jo duhanpirësit, sipas një studimi shkencor të publikuar këtë javë, raportoi BBC. Shkencëtarët kanë...

Studiuesit në SHBA zbulojnë ilaçin që zhduk kancerin

Dymbëdhjetë pacientë në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u shëruan nga kanceri rektal pasi iu nënshtruan një imunoterapie...

Shefja e repartit onkologjik tregon sa fëmijë vuajnë nga kanceri në Shqipëri

Anila Godo, shefe e reparitit onkologjik të Pediatrisë, në emisionin SOT në Euronews Albania tha se lufta me kancerin te fëmijët...

Nëna rrëfen si e bija 9 vjeç fitoi betejën me kancerin

Valbona Lengu është nëna e një vajze 9-vjeçare që ka fituar betejën me kancerin. Ajo tregon vështirësitë e një prindi në atë...