Keshilluara

Ja si u mësohet historia e Luftërave Ballkanike dhe Kosovës studentëve serbë

Kjo është ajo që u mësohet në librat shkollorë studentëve serbë të moshës së gjimnazit dhe universitetit rreth Luftërave Ballkanike dhe...

Pekini nxjerr tanket, ekonomia në krizë – ç’po ndodh në Kinë?

COVID-19 nuk është e vetmja arsyeje përse Kina po dëshmon lëkundjet më të forta qysh prej protestave më të egra anti-qeveritare...

‘Në pak vite Rusia do të zgjerohet në Ballkan’, plani që u përfol në TV kombëtar rus

Një strategji tinzare është diskutuar me detaje gjatë një transmetimi live në televizionin kombëtar rus 'Russia 1' mbrëmjen e të hënës. Në...

Shtetet europiane që ‘kanë mbyllur një sy’ dhe po blejnë ende gaz rus ‘nën zë‘

Duket se disa shtetet europiane po e ‘mbyllin një sy’ ndaj luftës në Ukrainë, duke vazhduar blerjet e tyre të gazit...

‘Rrezik për gjakderdhje të re në Ballkan’, paralajmërimi i ish-ambasadorit të NATO-s

Paralajmërimet e ish-ambasadorit të NATO-së për median britanike The Sun kanë qenë shqetësuese dhe konkrete. “Pushtimi katastrofik i Ukrainës nga Rusia mund...

Rrëfimi tronditës i Leon Trotskit për masakrat serbe ndaj shqiptarëve

Leon Trotsky, revolucionari rus dhe një figurë kryesore e Revolucionit të Tetorit, i dyti vetëm pas Leninit, ka rrëfyer masakrat tronditëse...

Shqetësuese: Shqipëria mes shteteve më të rrezikuara nga përmbytjet në botë

Kjo është renditja e shteteve me rrezikun më të lartë të përmbytjeve në botë dhe fatkeqësisht mes tyre është edhe Shqipëria...

Këto janë shtetet ku përdhunuesit dhe pedofilët ndëshkohen me vdekje ose kastrim

Lista e vendeve që lejojnë tredhjen apo kastrimin e të dënuarve për krime seksuale, mund të vij si habi pasi ajo...

Çfarë është Neni 5 – dhe si mund të na shtyjë drejt Luftës së 3-të Botërore?

Çfarë janë nenet 4 dhe 5 – çfarë do të thotë nëse ato zbatohen? Ndërsa liderët botërorë përpiqen të zbulojnë detajet rreth...

Zelensky kthen ‘topin’ në fushën e Putinit: ‘Tani do ta shohim kush je!’

Gjatë fjalimit të tij përpara liderëve të G20-ës në Bali të Indonezisë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i dërgoi një mesazh historik...

Zbardhet ‘pakti mes Putinit dhe SHBA-së për t’i dhënë fund luftës’, ja kushtet e tij

Mesa duket vendimi i Putin për t’u tërhequr nga Khersoni, mund të ketë qenë një lëvizje strategjike dhe e paramenduar, si...

Putini lë ‘topin’ në fushën e Zelenskit: ‘Më në fund gati për paqe!’ po tani?

Putini duket se po i përgjigjet kërkesave të Zelenskit por a është e vërtetë që Rusia është gati për paqe apo...

(FOTO) Pse burrave rusë u pëlqente kaq shumë të putheshin në buzë?  

Puthja mes dy burrave në Rusinë e ditëve të sotme mund të konsiderohet lehtësisht një pamje e rrallë, një vatër skandalesh...një...

Si duhet të lexohen F. Dostojevski dhe L. Tolstoi pas luftës në Ukrainë?

Si t’i lexojmë gjigandët rusë pas 24 shkurtit 2022? Si dikush që e jep mësim letërsinë ruse, nuk mund të mos e...

Pse Perëndimi po humbet mbështetjen?

Vetëm pak muaj më parë, më 7 prill 2022, kambanat e alarmit ranë në shumicën e kryeqyteteve evropiane dhe të Amerikës...

Sa rrezikon të shkarkohet Biden pas zgjedhjeve të nesërme? Po me Ukrainën ç’ndodh? 

Presidenti Biden ka deklaruar se pret të shkarkohet po humbi zgjedhjet e nesërme. Por kjo nuk është e gjitha. Një sërë...