Keshilluara

Macron i jep ‘asin në dorë’ Putinit, çfarë e bëri gjithë Europën t’i vihej kundër?

'Të gjithë kundër Macron', çfarë bëri presidenti francez që rrezikon të favorizojë edhe më tej Rusinë dhe të përçajë Europën? Emmanuel Macron...

10 gjërat më të kërkuara në Google gjatë vitit 2022

Mësoni cila është fjala më e kërkuar këtë vit në Google – dhe jo vetëm kaq! Si çdo vit, motori më popullor...

‘Moska në rrezik’, Ukraina sulmon Rusinë

Ukraina ka sulmuar për herë të parë në brendësi të Rusisë në një seri sulmesh që lanë 3 të vrarë dhe...

Europa ‘rikthim në komunizëm’? Mijëra fermerëve u merren tokat në mes të krizës

Pavarësisht se jemi përballë një krize e cila kërcënon të dërgojë qindra mijëra vetë drejt urisë, në Europë disa politika të...

Ja si u mësohet historia e Kosovës dhe Luftërave Ballkanike studentëve serbë

Kjo është ajo që u mësohet në librat shkollorë studentëve serbë të moshës së gjimnazit rreth Luftërave Ballkanike si dhe Luftës...

Pekini nxjerr tanket, ekonomia në krizë – ç’po ndodh në Kinë?

COVID-19 nuk është e vetmja arsyeje përse Kina po dëshmon lëkundjet më të forta qysh prej protestave më të egra anti-qeveritare...

‘Në pak vite Rusia do të zgjerohet në Ballkan’, plani që u përfol në TV kombëtar rus

Një strategji tinzare është diskutuar me detaje gjatë një transmetimi live në televizionin kombëtar rus 'Russia 1' mbrëmjen e të hënës. Në...

Shtetet europiane që ‘kanë mbyllur një sy’ dhe po blejnë ende gaz rus ‘nën zë‘

Duket se disa shtetet europiane po e ‘mbyllin një sy’ ndaj luftës në Ukrainë, duke vazhduar blerjet e tyre të gazit...

‘Rrezik për gjakderdhje të re në Ballkan’, paralajmërimi i ish-ambasadorit të NATO-s

Paralajmërimet e ish-ambasadorit të NATO-së për median britanike The Sun kanë qenë shqetësuese dhe konkrete. “Pushtimi katastrofik i Ukrainës nga Rusia mund...

Rrëfimi tronditës i Leon Trotskit për masakrat serbe ndaj shqiptarëve

Leon Trotsky, revolucionari rus dhe një figurë kryesore e Revolucionit të Tetorit, i dyti vetëm pas Leninit, ka rrëfyer masakrat tronditëse...

Shqetësuese: Shqipëria mes shteteve më të rrezikuara nga përmbytjet në botë

Kjo është renditja e shteteve me rrezikun më të lartë të përmbytjeve në botë dhe fatkeqësisht mes tyre është edhe Shqipëria...

Këto janë shtetet ku përdhunuesit dhe pedofilët ndëshkohen me vdekje ose kastrim

Lista e vendeve që lejojnë tredhjen apo kastrimin e të dënuarve për krime seksuale, mund të vij si habi pasi ajo...

Çfarë është Neni 5 – dhe si mund të na shtyjë drejt Luftës së 3-të Botërore?

Çfarë janë nenet 4 dhe 5 – çfarë do të thotë nëse ato zbatohen? Ndërsa liderët botërorë përpiqen të zbulojnë detajet rreth...

Zelensky kthen ‘topin’ në fushën e Putinit: ‘Tani do ta shohim kush je!’

Gjatë fjalimit të tij përpara liderëve të G20-ës në Bali të Indonezisë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i dërgoi një mesazh historik...

Zbardhet ‘pakti mes Putinit dhe SHBA-së për t’i dhënë fund luftës’, ja kushtet e tij

Mesa duket vendimi i Putin për t’u tërhequr nga Khersoni, mund të ketë qenë një lëvizje strategjike dhe e paramenduar, si...

Putini lë ‘topin’ në fushën e Zelenskit: ‘Më në fund gati për paqe!’ po tani?

Putini duket se po i përgjigjet kërkesave të Zelenskit por a është e vërtetë që Rusia është gati për paqe apo...