Keshilluara

(FOTO) Pse burrave rusë u pëlqente kaq shumë të putheshin në buzë?  

Puthja mes dy burrave në Rusinë e ditëve të sotme mund të konsiderohet lehtësisht një pamje e rrallë, një vatër skandalesh...një...

Si duhet të lexohen F. Dostojevski dhe L. Tolstoi pas luftës në Ukrainë?

Si t’i lexojmë gjigandët rusë pas 24 shkurtit 2022? Si dikush që e jep mësim letërsinë ruse, nuk mund të mos e...

Pse Perëndimi po humbet mbështetjen?

Vetëm pak muaj më parë, më 7 prill 2022, kambanat e alarmit ranë në shumicën e kryeqyteteve evropiane dhe të Amerikës...

Sa rrezikon të shkarkohet Biden pas zgjedhjeve të nesërme? Po me Ukrainën ç’ndodh? 

Presidenti Biden ka deklaruar se pret të shkarkohet po humbi zgjedhjet e nesërme. Por kjo nuk është e gjitha. Një sërë...

10 donatorët më të mëdhenj në zgjedhjet e SHBA-së – dhe interesat e tyre

Amerikanët e pasur shpenzuan shumë këtë sezon afatmesëm për të ndikuar në votat e secilës palë në zgjedhje. Cikli i zgjedhjeve afatmesme...

Putini shpall ‘xhihad’ kundër Perëndimit

Presidenti rus Vladimir Putin shpalli xhihadin kundër Perëndimit në një fjalim të fundit të mbajtur në klubin e diskutimit Valdai në...

Lea Ypi: Shqiptarët, viktimat më të fundit të një projekti ideologjik

Kur isha fëmijë në vendin tim, Shqipërinë e viteve 90-të, babai i një prej miqve të mi ishte një kontrabandist njerëzish....

FOTO / Ky shtet po ndërton detin më të madh artificial në Europë

Liqeni artificial? Jo! Ky shtet ka ndërtuar detin artificial më të madh në Europë Një mega-projekt që ka kërkuar më shumë se...

Si u bë Britania e Madhe një nga vendet më të varfra në Europën Perëndimore?

"Muajt ​​e fundit kanë qenë të vështira për Mbretërinë e Bashkuar, por kjo krizë nuk nisi sot..." Britania zgjodhi financat në vend...

Disa nga sjelljet dhe gjestet më të urryera në botë 

Mësoni si mos t'i bëni disa nga sjelljet dhe gjestet më të urryera në botë! Nuk është gjithnjë e dukshme kur dikush...

A do ta çojë gazsjellësi i ri naftën ruse në Serbi – duke kaluar edhe nga Shqipëria?

Më 5 dhjetor nafta ruse do të ndalohet përfundimisht nga BE-ja. Si do t’ia bëjë Serbia? A do të shërbejë gazsjellësi i...

Testi i personalitetit më i famshëm në botë – cili jeni ju?

Testi Myers-Briggs është testi personalitetit më i famshëm në botë. Çdo vit, 1.5 milionë vetë e marrin këtë test dhe 88% e...

Cili është asi nën mëngë i BE-së që ose nxjerr Putin zbuluar ose i jep fund luftës?

Cili është asi nën mëngën e evropianëve që ose nxjerr Putin zbuluar ose sjell paqen e shumëkërkuar? Lufta e Putinit në Ukrainë po...

SHBA-Rusia po flasin sërish pas muajsh të tërë – por për çfarë dhe pse kaq shpesh?

Për çfarë po flasin kaq shpesh SHBA-Rusia pas muajsh të tërë – ç’po gatuhet? Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia papritmas...

Lufta e vërtetë me Kinën sapo ka filluar

Sezoni i luftërave tregtare është këtu, dhe lufta e vërtetë me Kinën sapo ka filluar – ja çfarë pritet. Ish-presidenti Trump nisi...

Disa nga liderët botërorë me ngjyrë që ndryshuan historinë

Këta janë disa nga liderët botërorë me ngjyrë më të rëndësishëm dhe arritjet e tyre më të mëdha. Ka diçka për të...