kfor

Forca shtesë të KFOR arrijnë në Zveçan

Forca shtesë të KFOR kanë arritur në Zveçan. Nuk dihet nëse janë pjesë e kontingjentit të ri që është sjellë në Kosovë...

Serbët në Veri vijojnë protestat, KFOR rrethon komunat me tela me gjemba

Protestuesit serbë janë grumbulluar sërish në mërkurën në  Zveçan, teksa raportohet se janë më të shumtë në numër se një ditë...

“Grupi Belivut”, cila është banda famëkeqe e lidhur me Vuçiçin që dhunoi KFOR-in

Edhe pse deri më tani askush zyrtarisht nuk e thotë se cilët ishin ata që ushtruan dhunë mbi trupat e KFOR,...

Si shfaqet situata në Zveçan një ditë pas përplasjes, gazetari sjell detaje

Gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci raportoi nga Veriu aty ku situata këtë të martë duket e qetë. Në Zveçan, ku ndodhi...

Huliganët e Veljko Belivuk e Dragan Smigiçin, kush janë personat që dhunuan KFOR-in

Personi që shihni në foton e mëposhtme është Dragan Smigiçin, një polic serb nga qyteti i Rudares në Serbi Mediat raportojne se...

KFOR u kërkon palëve të marrin “përgjegjësinë e plotë” për ngjarjet në Veri

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia kërkoi nga Kosova dhe Serbia që të marrin “përgjegjësinë e plotë” për ngjarjet që...

Xhaçka uron shërim të shpejtë për ushtarët e KFOR-it: Dënojmë dhunën

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka uruar shërim të shpejtë për ushtarët e KFOR-it që u plagosën pas përplasjes me protestuesit serbë. Sipas...

KFOR: Kemi rreth 25 ushtarë të plagosur në veri të Kosovës

Të paktën 25 ushtarë të misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë mbetur të plagosur si pasojë e përleshjeve me...

Policia e Kosovës: Janë lënduar disa ushtarë të KFOR-it në veri, 5 të arrestuar

Policia e Kosovës njofton se pesë protestues janë arrestuar të hënën në veri, nën dyshimin se kanë lënduar disa zyrtarë të...

VIDEO| Serbët sulmojnë me gurë policinë, momenti kur plasin të shtënat në Zveçan

Në një video të siguruar nga gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci duket përplasja e forcave të KFOR-it me protestuesit serbë...

KFOR ndërhyn në Zveçan, nis shpërndarja e protestuesve serbë

Trupat e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë nisur të shpërndajnë protestuesit serbë që gjenden pranë ndërtesës së komunës...

Serbët vizatojnë simbolin e Putinit mbi automjetin e KFOR-it amerikan në Veri

Serbët e mbledhur në veri që po protestojnë përballë ambienteve të komunave, kanë vizatuar simbolin e luftës së Putinit në automjetin...

Situata e tensionuar në veri të Kosovës, reagon KFOR-i

Misioni i KFOR-it ka reaguar në lidhje me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. Përmes një komunikate zyrtare, KFOR i...

KFOR-i britanik zgjat mandatin në Kosovë

Kontributi i Mbretërisë së Bashkuar në misionin e NATO-s në Kosovë (KFOR) do të vazhdojë deri në vitin 2026. Kështu ka njoftuar...

“Nuk tolerojmë më pushtim të huaj”, KFOR i përgjigjet Vuçiçit

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë thirrje për shmangie të “veprimeve dhe retorikës që sjell tensione” mes Kosovës...

Pas zgjedhjeve në veri, KFOR-i bën thirrje për normalizimin e marrëdhënieve

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë bërë thirrje për shmangie të “veprimeve dhe retorikës eskaluese”, mes Kosovës dhe Serbisë. Ky...