Kherson

Rusia bombardon banesat civile në Kherson, sulmohet sërish katedralja

Tetë persona mbetën të plagosur mëngjesin e së premtes në Kherson, ku u goditën banesa civile, një bibliotekë, transporti publik dhe...

600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra,...

Zelensky sfidues në Kherson, Presidenti inspekton rindërtimin

Një shfaqje e forcës dhe sfidës në Kherson. Vizita e presidentit Volodymyr Zelensky në qytetin e rimarrë nën kontroll ishte ndalesa...

Spitalet e Khersonit evakuohen për shkak të granatimeve

Guvernatori i rajonit Kherson në Ukrainën juglindore, më 25 nëntor, tha se “për shkak të granatimeve të vazhdueshme” zyrtarët evakuuan pacientët...

Gëzimi dhe dëshpërimi i banorëve të Khersonit 

Në Kherson, ushtria ukrainase po inspekton metër për metër territorin e pushtuar më parë nga trupat ruse, kryesisht objektet industriale, për...

Zelensky në Khersonin e çliruar: Tani jemi gati për paqen

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar qytetin e Khersonit disa ditë pas çlirimit të tij nga trupat ruse. Ai foli me ushtarët...

Zelensky: Ushtria ruse kreu qindra krime lufte në Kherson, do gjejmë çdo vrasës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se hetuesit zbuluan qindra krime lufte në rajonin juglindor të Khersonit, i cili u çlirua...

VIDEO| Rusët vodhën kafshë nga kopshti zoologjik para se të iknin nga Kherson

Banorët e Kherson thanë se trupat ruse shkatërruan dyqane dhe objekte të tjera ndërsa u tërhoqën. Një grup për të drejtat e...

Reporteri britanik: Pamjet nga Khersoni i çliruar më kujtojnë Kosovën e vitit 1999

Pamjet e Khersonit, qytetit të Ukrainës i cili arriti të çlirohet nga forcat ruse pas më shumë se tetë muaj lufte,...

Krimet ruse në Kherson, rajoni duhet të çlirohet nga minat dhe armët

Ukrainasit  e mirëpritën me lot dhe lumturi tërheqjen e Rusisë nga Kherson, ndërsa Kievi  ende shprehet  se po punon për të...

Ukrainasit festojnë në Kherson pas tërheqjes së trupave ruse

Ushtarët ukrainas janë mirëpritur në Kherson nga banorët duke festuar, pasi Rusia tha se ishte tërhequr plotësisht nga qyteti kyç jugor. Banorët...

Khersoni është ukrainas, banorët ngrenë flamujt kombëtarë

Flamujt ukrainas u ngritën të premten në godinat zyrtare dhe festimet shpërthyen në qendër të Khersonit, pasi trupat ruse u tërhoqën. Të...

Mina dhe armë, çfarë la pas ushtria ruse pas tërheqjes nga Kherson

Forcat ukrainase afrohen në periferi të qytetit jugor Kherson, pasi Rusia tha se kishte filluar tërheqjen e saj të njoftuar një...

Rusia do të tërheqë trupat nga qyteti kryesor i Ukrainës, Kherson

Ushtria ruse është urdhëruar të tërhiqet nga qyteti ukrainas Kherson, i vetmi kryeqytet rajonal i pushtuar që nga fillimi i pushtimit...

Rusia përgatitet për ofensivën ukrainase në Kherson

Ushtria ukrainase bëri të ditur të premten se Rusia ka dërguar mijëra trupa të rekrutuar së fundmi për të përforcuar mbrojtjen...

Rusia do të evakuojë civilët nga Kherson pas avancimeve ukrainase

Lideri i instaluar nga Rusia në rajonin ukrainas Herson, Vladimir Saldo, u ka bërë thirrje civilëve që të evakuohen, duke përmendur...