kibernetike

Siguria kibernetike, Çuçi thirrje të rinjve: Bashkohuni në projektin tonë

Në konferencën për Sigurinë Kibernetike, ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi tha se vendi ynë ka nxjerrë mësime pas sulmeve të fundit...

Sulmet kibernetike, Gjykata zbut masën e sigurisë për 5 punonjësit e DAP

Prokuroria e Tiranës kërkoi sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për 5 punonjës në sektorin e IT-së në Departamentin e Administratës...

Sulmet kibernetike ndaj sistemeve shtetërore, Prokuroria firmos 5 urdhër arreste

Prokuroria e Tiranës firmos 5 urdhër arreste lidhur me sulmet kibernetike ndaj sistemeve shtetërore shqiptare. Nuk dihet çfarë përfaqësojnë shtetasit nën hetim,...

Agresioni rus, BE propozon plan për mbrojtjen kibernetike dhe forcim të ushtrisë

Komisioni Evropian propozoi të enjten dy plane veprimi për të trajtuar situatën e përkeqësuar të sigurisë pas pushtimit rus të Ukrainës,...

Sulmet kibernetike, Balluku: Të sponsorizuara nga një shtet, jo nga amatorë

Zv/kryeministrja Belinda Balluku thotë se sulmet kibernetike në Shqipëri janë të sponsorizuara nga një shtet tjetër dhe të kryera nga profesionistë. Në...

FBI-CISA raport për sulmet kibernetike: Hakerat 14 muaj në rrjetin e qeverisë

FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë publikuar një raport të përbashkët për sulmet kibernetike ndaj...

Siguria kibernetike, Brukseli përgatit draftin ligjor për t’u mbrojtur nga hakerat

Me sulmet kibernetike që ndodhin çdo 11 sekonda në mbarë globin dhe kërcënimin që është bërë më akut në Evropë, Komisioni...

Balluku jep detaje nga sulmi kibernetik: Po bashkëpunojmë ngushtë me FBI

Zv.Kryeministrja, Belinda Balluku, drejtorja e AKSHI-t Linda Karçanaj dhe përfaqësuesi i skuadrës speciale të Microsoft për sigurinë kibernetike, Kevin Chin, në...

Thirrja e ekspertit: Të investohet më shumë në fushën e mbrojtjes kibernetike

Eksperti i sigurisë, Ermal Jauri tha në një intervistë për Euronews Albania se sulmet kibernetike janë rrezik po aq i madh...