kievi

Rrëzimi i dronit amerikan nga rusët, Kievi: Putin do zgjerimin e luftës

Ka ardhur dhe reagimi i parë nga Kievi në lidhje me rrëzimin e dronit të ushtrisë amerikane në Detin e Zi,...

Kievi: Rusia humbi mbi 1000 ushtarë për 24 orë në luftën për Bahmutin

Ushtria ukrainase pohoi më 12 mars se pala ruse humbi më shumë se 1.000 trupa në 24 orët e fundit, teksa...

Kievi pretendon se Rusia ka përdorur armë të ndaluara kimike

Marina ukrainase ka akuzuar Rusinë se ka përdorur armë të ndaluara kimike kundër forcave ukrainase në lindje të shtetit. Përmes një postimi...

8 mijë sulme ajrore në Ukrainë, Kievi frikë nga dronët iranianë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Rusia ka kryer 8 mijë sulme ajrore dhe ka qëlluar 4.500 raketa gjatë luftës. Arma...

Kievi akuza Moskës se po blen dronë-kamikazë, Kremlini: Ukraina, bomba radioaktive

Disa qindra mijëra shtëpi, shkolla dhe spitale në Ukrainë ndodhen në errësirë, teksa dimri është tek dera. Sulmet e fundit me...

Putin sulmon Kievin, shpërthime dhe të plagosur në kryeqytetin e Ukrainës

Rikthehen sulmet me raketa në Kiev, i cili prej disa muajsh ndodhej në qetësi. Sipas raportimeve, në kryeqytetin ukrainas janë dëgjuar...

Ukraina drejt BE-së, Von der Leyen në Kiev: Akses në tregun e përbashkët evropian

Ukraina po lëviz me shpejtësi drejt hyrjes në bllokun evropian. Gjatë vizitës së tretë në Kiev që nga fillimi i luftës,...

Kievi ka pezulluar qarkullimin e naftës ruse në Evropë, thotë Moska

Ukraina ka pezulluar rrjedhat e naftës ruse në tre vende evropiane që nga 4 gushti, sepse pagesa nuk mund të kryhet...

Ukraina dyshon në zotimin e Rusisë për tërheqjen e trupave

Ukraina dyshon te zotimi i Rusisë për të tërhequr trupat ushtarake nga dy qytete ukrainase. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura...

Biden takohet për herë të parë me zyrtarë të lartë të Ukrainës

Presidenti amerikan Joe Biden është takuar të shtunën në Varshavë me dy ministra të Ukrainës, atë të jashtëm dhe të mbrojtjes,...

‘Sanksionet kundër Rusisë erdhën me vonesë’, Zelenski kritikon BE-në

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka kritikuar liderët e Bashkimit Europian pasi sipas tij duhet të kishin marrë më shpejt masa...

Raketat ruse marrin në shënjestër aeroportin e Lvivit

Një sulm me raketa mbi aeroportin e Lvivit ka shkatërruar një fabrikë dhe një garazh që përdorej për të riparuar avionë,...

‘E pafalshme’, Kremlini reagon pasi Biden cilëson Putin ‘kriminel lufte’

Kremlini ka reaguar menjëherë pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden, i cili për herë të parë i është  drejtuar homologut...

Kremlini: Nuk ka pasur kërkesë për dialog mes Putin dhe Zelensky

Rusisë nuk i është kërkuar ende një bisede telefonike mes presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelensky,...

Autokolona ushtarake ruse mbërrin në periferi të Kievit

Autokolona ushtarake e Rusisë që ditën e diel ndodhej jashtë qytetit Ivankiv, ka mbërritur në periferi të Kievit. Kanë qenë pamjet satelitore...

Pamjet satelitore zbulojnë autokolonën ushtarake 7 km rrugës drejt Kievit

Ndërkohë që ukrainasit vijojnë rezistencën për mbrojtjen e Kievit, në disa pamje të reja satelitore duket një kolonë ushtarake mbi 7...