kievi

Biden takohet për herë të parë me zyrtarë të lartë të Ukrainës

Presidenti amerikan Joe Biden është takuar të shtunën në Varshavë me dy ministra të Ukrainës, atë të jashtëm dhe të mbrojtjes,...

‘Sanksionet kundër Rusisë erdhën me vonesë’, Zelenski kritikon BE-në

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka kritikuar liderët e Bashkimit Europian pasi sipas tij duhet të kishin marrë më shpejt masa...

Raketat ruse marrin në shënjestër aeroportin e Lvivit

Një sulm me raketa mbi aeroportin e Lvivit ka shkatërruar një fabrikë dhe një garazh që përdorej për të riparuar avionë,...

‘E pafalshme’, Kremlini reagon pasi Biden cilëson Putin ‘kriminel lufte’

Kremlini ka reaguar menjëherë pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden, i cili për herë të parë i është  drejtuar homologut...

Kremlini: Nuk ka pasur kërkesë për dialog mes Putin dhe Zelensky

Rusisë nuk i është kërkuar ende një bisede telefonike mes presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelensky,...

Autokolona ushtarake ruse mbërrin në periferi të Kievit

Autokolona ushtarake e Rusisë që ditën e diel ndodhej jashtë qytetit Ivankiv, ka mbërritur në periferi të Kievit. Kanë qenë pamjet satelitore...

Pamjet satelitore zbulojnë autokolonën ushtarake 7 km rrugës drejt Kievit

Ndërkohë që ukrainasit vijojnë rezistencën për mbrojtjen e Kievit, në disa pamje të reja satelitore duket një kolonë ushtarake mbi 7...

Përditësime LIVE 26 shkurt: Dita e tretë e sulmit rus në Ukrainë

Rreth mesditës së të dielës, guvernatori i Kharkivit njoftoi se forcat ukrainase kishin rifituar kontrollin në qytetin kyç  pas përleshjeve me...

Shumica e forcave ruse 30 km larg Kievit, thotë ministri britanik

Pjesa më e madhe e forcave ruse janë larg vetëm 30 kilometra nga qendra e Kievit, tha të shtunën Ministria britanike...

Perëndimi nën vëzhgim veprimet e Rusisë në Ballkanin Perëndimor

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore dhe amerikane po i kushtojnë vëmendje të madhe për çdo shenjë të aktivitetit të mundshëm rus në...