kine

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas...

Grusht shteti në Kinë? Meleqi: Presidenti ka urdhëruar ushtarët të jenë gati

Gazetarja Esenka Meleqi tha se presidenti kinez Xi Jinping, pak ditë më parë, ka lajmëruar se të gjithë ushtarët kinezë duhet...

11 qytete futuristike që po ndërtohen në mbarë botën nga Japonia në Maldive

Për aq kohë sa ka pasur njerëz mbi tokë, ka pasur përpjekje për të ndërtuar qytete ideale. Rilindasit italianë i dedikuan më...

Si gazi rus po përfundon sërish drejt e në Europë?

Kjo është rruga që bën gazi rus para se të përfundojë sërish drejt e në Europë. Perëndimi, përfshi SHBA-në dhe BE-në, ishin...

Ç’po ndodh me amerikanët? Studimi publikon gjetjet shqetësuese

Disa përfundime të pabesueshme janë publikuar nga një prej agjencive më serioze amerikane të sondazheve. Gati 1/3 e amerikanëve besojnë se Shtetet...

Putin zbulon ‘shqetësimin’ e Kinës për Ukrainën

Presidenti rus, Vladimir Putin e ka pranuar "shqetësimin" e Kinës për Ukrainën, në bisedimet e tij të para ballë për ballë...

Putin vlerëson Kinën për qëndrim të balancuar për Ukrainën

Një miqësi pa kufij që kërkon të udhëheqë një botë në ndryshim. Takimi i parë mes presidentëve Vladimir Putin dhe Xi...

Putin takohet me presidentin kinez, diskutohet për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy shpërndau medalje për disa nga ushtarët të cilët javën e kaluar rimorën qytetin e Balakliya nga forcat...

Trekëndëshi i rrezikshëm, si aleancat Iran-Rusi-Kinë po i bëjnë kontrast Perëndimit

I ndodhur i izoluar nga sanksionet e Shteteve të Bashkuara dhe refuzimit të vazhdueshëm të administratave amerikane për t’i zbutur ato,...

Tërmeti 6.6 Rihter në Kinë, shkon në 74 numri i viktimave, 259 të plagosur

Ka shkuar në 74 numri i viktimave nga tërmeti 6.6 Rihter që goditi provincën jugperëndimore të Kinës Sichuan vijon të rritet. Ndërkohë...

Kina paralajmëron SHBA-të: Mos i shisni armë Tajvanit, do marrim masa

Kina ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të marrin masa, pasi administrata Biden miratoi shitjen e armëve me vlerë mbi...

21 milionë banorë në Kinë izolohen për shkak të COVID-it

Metropoli në jugperëndim të Kinës, Çengdu ëshrë qyteti i fundit kinez që ka hyrë në izolim, pasi Pekini vazhdon të zbatojë...

Kërcënimet nga Kina dhe Rusia, Japonia do zhvillojë raketa me rreze më të gjatë

Japonia do të zhvillojë dhe prodhojë në masë, raketë lundrimi dhe raketë balistike me shpejtësi të lartë për të goditur objektiva...

Tajvani: Kina po kryen ende stërvitje ushtarake rreth ishullit

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 23 avionë dhe tetë anije kineze po kryenin operacione ushtarake rreth ishullit këtë të...

Kafsha që frymëzoi tregimet për sirenat e zhdukur në Kinë

Studiuesit kanë deklaruar se një gjitar ujor që thuhet se ka frymëzuar tregimet e lashta të sirenave, është zhdukur në Kinë. Vetëm...

Kina censuron ‘Minionët’

Kina ka censuruar fundin e filmit të animuar "Minions: The Rise of Gru" për publikimin e tij në këtë vend, vunë...