kinën

Putin: Nuk po krijojmë një aleancë ushtarake me Kinën

Rusia dhe Kina nuk po krijojnë një aleancë ushtarake dhe nuk po fshehin asgjë, në kuptim të bashkëpunimit ushtarak, tha presidenti...

COVID gjunjëzon Kinën, parashikimi: 1 milion njerëz do vdesin në 2023

Spitale të tejmbushura, pacientë në korridore, stafi mjekësor i rraskapitur dhe një numër i pacaktuar infeksionesh dhe vdekjesh. Kina po përjeton situatën...

Vuçiç falënderon Kinën për mbështetjen ndaj integritetit territorial të Serbisë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç foli sot me zëvendësministrin e Departamentit Ndërkombëtar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës, Qian...

Biden: Linjat e komunikimit me Kinën do të mbeten të hapura

Presidenti amerikan Joe Biden tha sot, në Samitin e Azisë Lindore në Phnom Penh, se linjat e komunikimit me Kinën do...

77 vjet më parë rreth 90,000 njerëz vdiqën nga bombardimet e SHBA në Tokio

Natën e 9 marsit të 1945, SHBA bombardoi kryeqytetin japonez Tokio duke vrarë rreth 90,000 njerëz, shumica civilë. Qyteti u shkatërrua, e...