kisha

Mali i Zi nënshkruan mes polemikash marrëveshjen me kishën serbe

Kryeministri i Mali të Zi, Dritan Abazoviç, konfirmoi të mërkurën se është nënshkruar Marrëveshja Themelore ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës...

Çështja fetare në Malin e Zi po merr ngjyrim politik, thotë ministri malazez

Fatmir Gjeka, ministër i të drejtave të njeriut dhe pakicave në Mal të Zi në një intervistë për Euronews Albania u...

Protesta në Mal të Zi kundër marrëveshjes me kishën serbe

Mijëra qytetarë u mblodhën të enjten mbrëma në Podgoricë për të protestuar kundër nënshkrimit të një marrëveshjeje që synon të  rregullojë...

Të penduar pas 30 viteve, hajdutët kthejnë këmbanat në kishat e Ersekës

Në 1992, këmbana e Kishës së Shën Kollit në Rehovë u vodh dhe asnjëherë më pas nuk u gjend. Ditët e fundit...

Monumenti i kulturës i rrënuar në Kolonjë

Kisha e Shën Mërisë, monument kulture e kategorisë së parë e cila daton prej viteve 1600 sot ndodhet në gjendje të...

Kisha Ortodokse e Ukrainës ndërpret lidhjet me Kishën Ruse

Kisha Ortodokse Ukrainase në Moskë ka ndërprerë zyrtarisht lidhjet me kishën ruse për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Kremlini. Pas një...

Kisha e Ukrainës shpall pavarësinë nga Rusia

Kisha Ortodokse e Ukrainës ka shpallur ‘autonominë dhe pavarësinë e plotë’ nga Patriarkana e Moskës (UOC-MP), duke dënuar qëndrimin që liderët...

Kisha ruse tradhtoi baballarët e Kishës Ortodokse, thotë Patriarku Bartolomeu

Kisha Ortodokse Ruse tradhtoi baballarët e Kishës Ortodokse pasi mbështeti sulmin rus ndaj Ukrainës. Kështu u shpreh në një intervistë për televizionin...

Meshë e përbashkët RMV-Serbi, shënohet fundi i përçarjes 55 vjeçare

Kisha ortodokse e Serbisë ka njohur autonominë e kishës së Maqedonisë së Veriut duke u dhënë fund mosmarrëveshjeve 55-vjeçare. Dje autoritet...

Liturgjia e parë e përbashkët pas ‘pajtimit’ të Kishës Serbe me Maqedonasen

Pas vendimit të Kishës Ortodokse Serbe për përtëritjen e unitetit kanonik me Kishën Ortodokse Maqedonase pas më shumë se 50 vite...

Kisha Maqedonase “pajtohet” me Serben, skepticizëm për pavarësinë e maqedonases

Pas më shumë se 50 vitesh mosmarrëveshje të shkaktuara nga ndarja e Kishës Ortodokse Maqedonase nga ajo Serbe, kjo e fundit...

FOTO | Banorët e Ukrainës festojnë Pashkët mes luftës

Miliona ukrainas festuan Pashkët Ortodokse, të dielën, pavarësisht luftimeve me Rusinë që vijojnë prej dy muajsh. Vezët e lyera dhe ushqimet e...

Çfarë qëndrimi po mban Kisha Ortodokse për luftën në Ukrainë?

Lufta në Ukrainë e ka ndarë Kishën Ortodokse në dy qëndrime të kundërta, ku një pjesë mbështesin luftën e Putinit, ndërsa...

Dikur me 12 kisha dhe 5 ura, trashëgimia e fshatit Niçë drejt zhdukjes

Dikur në fshatin Niçë ishin 12 kisha dhe 5 ura, pjesë e trashëgimisë kulturore dhe historike të zonës. Sot në këtë fshat...

Si po zgjerohen grupet kriminale në Spanjë duke rekrutuar të mitur

Jaime Guerrero, një djalë 15-vjeçar i vrarë me thikë në qendër të Madridit, është viktima e fundit e dhunës në rritje...

Papa Benedikti kërkon falje pas raportit mbi priftërinjtë pedofilë

Papa Benedikti i 16-të kërkoi falje për çdo "gabim të rëndë" në trajtimin e rasteve të abuzimit seksual nga ana e...