klgj

Gjykata e Lartë hap garën për zgjedhjen e dy anëtarëve të rinj të KLGJ

Zëvendëskryetari i Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi, ka njoftuar këtë të hënë shpalljen për hapjen e procedurës së aplikimit të kandidatëve...

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve...

Gjyqi për vulën, KLGJ: Gjuha e urrejtjes dhe thirrjet për vetëgjyqësi, shqetësuese

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka reaguar në lidhje me deklaratat e bëra nga ish-kryeministri Berisha dhe deputetët të tjerë të PD-së...

KLGJ shqyrton kërkesën për pezullimin e gjyqtarit në Kukës

Këshilli i Lartë Gjyqësor (KLGJ) shqyrton sot kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë (ILD) për pezullimin 2-vjeçar nga detyra të...

Avokatët do njoftohen online, Llagami: Shmang zvarritjen e gjyqeve

Këshilli i Lartë Gjyqësor piloton një sistem për njoftimin online të avokatëve për çdo seancë apo proces. Sipas kryetares se KLGJ-së Naureda...

Mungojnë 170 gjyqtarë, emërimet e reja s’ndihmojnë situatën në drejtësi

Këshilli i Lartë Gjyqësorë emëroi 23 gjyqtarë të rinj në sistem. Vendimi erdhi në të njëjtën kohë kur u miratua harta e...

KLGJ për hartën e re gjyqësore: Drejtësi pa vonesa për të gjithë qytetarët

“Vendimi i sotëm i hap rrugën një procesi i cili synon rritjen e efikasitetit dhe efektshmërisë të gjykatave dhe dhënies së...

Si nisi auditi i KLSH-së për rikonstruksionin e rrugës Uji i Ftohtë-Orikum

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë objekt të auditimeve të tij, rikonstruksionin e rrugës Uji i Ftohtë-Orikum dhe rezultati është...

Pezullohet për 3 muaj nga detyra gjyqtari i Elbasanit

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka caktuar masën pezullim nga detyra për 3 muaj me të drejtën e përfitimit të pagës minimale...

Nga votimi i propozimit francez te protesta e avokatëve para KLGJ, 5 ngjarje

RMV-ja voton sot propozimin francez, protestuesit në çadra para Kuvendit Parlamenti në Maqedoninë e Veriut voton sot propozimin francez per hapjen...

Haxhia: KLGJ të rishikojë hartën, Kushtetuesja është hapi i fundit

Këtë të enjte, avokatët po protestojnë përpara Këshillit të Lartë Gjyqësor kundër Hartës së re Gjyqësore. Në një deklarate për mediat, kryetari...

Harta e re gjyqësore, avokatët protestojnë më 14 korrik para KLGJ-së

Dhoma Kombëtare e Avokatisë ka bërë me dije se më 14 korrik, do të zhvillohet një protestë në formë tubimi, për...

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pro hartës së re gjyqësore

Këshilli i Lartë i Prokurorisë bashkë me Prokurorin e Përgjithshëm, Olsian Çela japin mendim pozitiv për hartën e re gjyqësore. Organizimi i...

Qoku: Harta gjyqësore është hartuar nga KLGJ-ja dhe Ministria e Drejtësisë

Harta e re gjyqësore është hartuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor në bashkëpunim me Ministrinë e Drejtësisë. Kështu deklaroi ish-nënkryetari i Këshillit...

Harta e re gjyqësore, Maks Haxhia tregon si mund të zgjidhej situata

Harta e re gjyqësore për Gjykatat e Apelit, Administrative, dhe për Shkallën e Parë ka pothuajse përgjysmim në të gjithë nivelin...

KLGJ i propozon Metës dy emërime të reja në Gjykatën e Lartë

Këshilli i Lartë i Gjyqësorit i ka propozuar Presidentit dy emërime të reja për në Gjykatën e Lartë. Emrat e propozuar janë...