klp

Dumani rendit problematikat: Nuk kemi zyra për BKH-në, 6 persona në një ambient

Kreu i Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani, në raportin e tij në KLP këtë të enjte, ka bërë një analizë të...

Prokuroria e ‘coptuar’ nga vettingu, kreu i KLP bën bilancin e punës për vitin 2022

Një sfidë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është plotësimi i vakancave në sistem si pasojë e vetingut. Gjatë një analize të...

Vezaj: Prania e Yuri Kim-it në KLP, mesazh që anëtarët nuk duhet të influencoheshin

Gazetari Flamur Vezaj thotë se prania e ambasadores amerikane, Yuri Kim në mbledhjen e KLP-së, para votimit për kreun e ri...

Kondili habit KLP-në: Nëse zgjidhem drejtues, s’do i lë dosjet që kam nën hetim

Edvin Kondili, një nga 3 kandidatët për kreun e SPAK, u shpreh në Këshillin e Lartë të Prokurorisë se edhe nëse...

Adnan Xholi: Duhen hetime konkrete, të luftojmë krimin e organizuar dhe korrupsionin

Një nga kandidatët për kreun e SPAK, Adnan Xholi u shpreh para KLP-së se nuk ka konflikte me asnjë nga anëtarë...

Gjata: Rama është përplasur me Kim për drejtuesin e SPAK

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së Çlirim Gjata tha se me njoftimin e nxjerrë ditën e djeshme nga Ministria e Jashtme...

Kush do i zërë vendin Krajës? Hoxha: Pazari nga politika më shumë në KLP se në SPAK

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar zgjedhjet për kreun e SPAK, ku deri më tani janë tre kandidatë, dhe njëri prej pritet...

Ledina Riza zgjidhet anëtarja e re e KLP

Ledina Riza është zgjedhur anëtare e re e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme votuan 200 prokurorë. Nga...

Përfundon afati për kandidim në KLP, dy emrat që janë në garë

Këtë të premte ka përfunduar afati për regjistrimin e kandidatëve në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Lajmin e ka bërë të ditur...

KLP hap garën për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë hap sot procedurën për zgjedhjen e drejtuesit të ri të SPAK. Në mbledhjen që po zhvillohet sot,...

Menaxhimi i fondeve/ Presidenca, BKH, KLP dhe SPAK rankohen në fund

Sipas raportit të Drejtorisë së Kontrollit të Brendshëm Financiar, e cila ka rankuar organet që financohen me paratë e buxhetit sipas...

22 prokurorë të rinj në sistem

Sot në Këshillin e Lartë të Prokurorisë u emëruan si prokurorë 22 studentë që përfunduan Shkollën e Magjistraturës. Lajmi u bë me...

Këshilli i Lartë i Prokurorisë pro hartës së re gjyqësore

Këshilli i Lartë i Prokurorisë bashkë me Prokurorin e Përgjithshëm, Olsian Çela japin mendim pozitiv për hartën e re gjyqësore. Organizimi i...

Rrezikohet mbyllja e 14 prokurorive me hartën e re gjyqësore

Institucioni i Këshillit të Lartë të Prokurorisë preket direkt nga harta e re gjyqësore, pasi 9 prokurori në rrethe dhe 5...

KLP çon në rekurs pezullimin e 2 prokurorëve të SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka çuar në rekurs vendimin për pezullimin e 2 prokurorëve të SPAK Alfred Shehu dhe Elvin...

Pezullimi i 2 prokurorëve të SPAK, kreu i KLP: Rekurs në Gjykatë të Lartë

“Do të bëjmë rekurs në Gjykatën e Lartë”. Kështu deklaron për Euronews Albania kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred...