kombetar

‘Osman Taka’ ngjitet në skenë, drama për mbrojtjen e identitetit kombëtar

Drama "Osman Taka”, është ngjitur në skenën e teatrit "Petro Marko" në Vlorë. Një dramë që flet për ngjarje historike, në...

“Të përgatitemi për bashkim kombëtar”, Kreshnik Spahiu: Mund të jetë dhuratë

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu thotë se shqiptarët duhet të përgatiten për bashkim kombëtar. Në emisionin "Now" në Euronews...

Bashkitë dhe qeveria 110 milionë € detyrime të papaguara

Buxheti i shtetit dhe bashkitë vazhdojnë të akumulojnë detyrime të prapambetura ndaj bizneseve dhe individëve. Në fund të vitit të vitit të...

Bujar Kapexhiu tregon si u bë pjesë e Këshillit Kombëtar e pse u afrua me PD-në

Artisti Bujar Kapexhiu rrëfeu në emisionin Sot në Euronews Albania se si u bë pjesë e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike,...

Berisha për Kuvendin e 30 prillit: Ditë e një rëndësie të madhe

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë një deklaratë për mediat para hyrjes në Pallatin e Kongreseve, ku do të zhvillohet Kuvendi Kombëtar...

Andi Bushati e cilëson të rremë Këshillimin Kombëtar

Analisti Andi Bushati e cilëson të rremë Këshillimin Kombëtar, përmes të cilit qeveria ka pyetur qytetarët nëse duhet të merren disa...

Legalizimi i kanabisit do sjellë lulëzimin e trafikut të drogës, thotë Noka

Deputeti i PD-së Flamur Noka ka reaguar për mundësinë e legalizimit të kanabisit për përdorim mjekësor në Shqipëri. Sipas Nokës, me legalizimin...

Rama-ndërkombëtarëve për amnistinë fiskale: Këtu bëhet ajo që do populli

Qeveria shqiptare do të formalizojë paratë që sjellin emigrantët. Vendimi është marrë pasi 66 % e qytetarëve kanë votuar pro në pyetësorin e Këshillimit Kombëtar. "Është e patolerueshme që edhe...

Mbi 500 mijë shqiptarë iu përgjigjën Këshillimit Kombëtar, sipas qeverisë

Kryeministri Edi Rama e cilësoi arritje pozitive Këshillimin Kombëtar, nismën e qeverisë për të dëgjuar zërin e qytetarëve para disa vendimmarrjeve. Pozitive...

Si ka ndikuar rritja e çmimeve në Evropë?

Çmimet e naftës, gazit dhe ushqimeve janë rritur në nivele rekord në shumë shtete evropiane. Kjo situat  nisi pak ditë pas...

Ukrainasit valëvisin flamurin si shenjë se nuk i frikësohen pushtimit

Me qindra ukrainas valëvitën flamurin kombëtar dhe kënduan himnin për të treguar se janë të bashkuar dhe nuk frikësohen nga një pushtim...

Shqipëria i vetmi vend në Ballkan pa muze etnografik kombëtar

Shqipëria është i vetmi vend në Ballkan që nuk ka një muze etnografik kombëtar. Përpjekja e 15 viteve më parë për të...

Këshillimi Kombëtar është propagandë e qeverisë, sipas Gabës

Qeveria ka ndërmarrë nismën Këshillimi Kombëtar, ku përmes një pyetësori synohet të merret mendimi i qytetarëve për disa çështje të rëndësishme. Odeta...

Kumbaro sqaron pse Vjosa nuk u shpall Park Kombëtar

Qeveria e ka në plan shpalljen Park Kombëtar të lumit Vjosa, por më parë duhet të ketë një studim të detajuar...