Komisioni Europian

KE: Ligji për investimet duhet të ishte miratuar që në 2020

Komisioni Europian vëren pak progres në përmirësimin e klimës për investitorët në Shqipëri. Në draft-raportin e prezantuar nga Oliver Varhelyi në Komisionin...

BE konfirmon: Liberalizimi i vizave për Kosovën në rend dite më 13 tetor

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian e ka vendosur edhe zyrtarisht në rend dite diskutimin për liberalizimin e vizave për Kosovën. Radio...

BE-ja miraton përdorimin e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së majmunëve.  Ky vendim erdhi pasi OBSH e shpalli linë...

BE-ja mund të reduktojë përdorimin e gazit me 15%, shkak furnizimet nga Rusia

Komisioni Evropian prezantoi të mërkurën planin nëse 27 vendet anëtare  mund të përballen me një ndërprerjeje totale të gazit nga Rusia. Plani...

Von Der Leyen: KE gati të nisë bisedimet me Shqipërinë dhe RMV-në

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen shprehet se komisioni është gati të nisë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe...

Eurodeputetët ‘pro’ ndalimit të shitjeve të makinave me benzinë deri në 2035

Deputetët e Parlamentit Europian votuan në shumicë të mërkurën për të ndalur shitjen e makinave me benzinë deri në vitin 2035. Megjithatë,...

KE i qëndron udhëzimeve për pagesat në euro për gazin rus

Komisioni Europian do t'i qëndrojë udhëzimeve të tij të mëparshme për pagesën e gazit rus pa thyer sanksionet e vendosura ndaj...

Brukseli përpiqet të gjejë rrugëdalje ndaj bllokadës ruse në portet e Ukrainës

Brukseli është në punë e sipër për të gjetur një zgjidhje ndaj bllokadës ruse në portet e Ukrainës. Kievi është prodhuesi më...

BE të sakrifikojë për ta ndalur Rusinë, ambasadori ukrainas për Euronews

Vendet e Bashkimit Europian duhet të jenë të përgatitura të bëjnë sakrifica në ekonomi, si dhe të miratojnë embargon ndaj gazit...

Komisioni Europian propozon heqjen e tarifave për importet nga Ukraina

Komisioni Evropian propozoi këtë të mërkurë një sërë masash të përkohshme liberalizuese të tregtisë, që do t'i mundësonin Ukrainës të ruajë...

BE-ja vendos sanksione ndaj 600 shtetasve të tjerë rusë

Ministrat evropianë të financave kanë miratuar zyrtarisht një paketë të katërt sanksionesh që synojnë më shumë se 600 shtetas rusë, atë...

E duam Ukrainën në BE, thotë Von der Leyen për Euronews

“Ukraina është një prej nesh dhe ne e duam në Bashkimin European”, tha Ursula von der Leyen për Euronews. Intervista u krye...