komisioni

Kërcënimet që i kanosen BE-së, çfarë thuhet në raportin e Komisionit

Epoka e artë e globalizmit po përfundon dhe Europa duhet të përforcojë autonominë e saj. I tillë ishte parashikimi i përgjithshëm...

Ngrirje asetesh dhe “non-grata”, BE paketë sanksionesh për të goditur korrupsionin

Komisioni Evropian zbuloi të mërkurën një sërë masash të reja të propozuara për të luftuar korrupsionin në BE, por edhe në...

‘Nomadët digjitalë’, 1 vit pa taksa-Komisioni miraton ndryshimet

Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese miratoi ndryshimet në ligjin e start up-eve, mes të cilave edhe mos pagimin e taksave për 1 vit...

“A kanë përgjegjësi magjistratët?”- “Ligjet” kërkojnë informacion për Dan Hutrën

Pas ngjarjeve tragjike të vrasjes së tre grave dhe plagosjes së tre të tjerave nga 40-vjeçari Dan Hutra, Kryetarja e Komisionit...

Komisioni Evropian ndalon përdorimin e Tik Tok për punonjësit, shkak siguria

Komisioni Evropian ka ndaluar stafin që të përdorë aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok. Ky vendim vjen shkak të shqetësimeve të...

Berisha: Trafikantë dhe kuklla pa dinjitet po bllokojnë komisionin hetimor

Kryatari i Partisë Demokratike Sali Berisha, akuzoi maxhorancën socialiste se po bllokon në mënyrë të jashtëligjshme ngritjen e Komisionit Hetimor për...

PD dorëzon kërkesën për komisionin hetimor ‘McGonigal’: Rama do vijë si “Çeçoja”

Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi dhe deputetja Albana Vokshi dorëzuan këtë të premte në Kryesinë e Kuvendit kërkesën për ngritjen e...

Hungaria paralajmëron padi ndaj Komisionit Evropian

Qeveria e Hungarisë do të ndërmarrë veprime ligjore kundër krahut ekzekutiv të Bashkimit Evropian nëse nuk mund të arrihet marrëveshje për...

Komisioni i PE-së miraton liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioni i Parlamentit Evropian për Liritë qytetare, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme ka miratuar këtë të enjte, 12 janar, marrëveshjen për...

Hua shtesë 49 mln dollarë për rrugën Qukës-Qafa e Plloçë, debate mes opozitës dhe PS

Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese është shoqëruar me debate dhe shkak për këtë është bërë huaja shtesë me vlerë 49 milionë dollarë...

Ndarja e Shqipërisë në 61 bashki nuk i uli shpenzimet, sipas shoqërisë civile

Komisioni i posaçëm për reformën territoriale përmbylli këtë javë dëgjesat e para për efektin që ka dhënë ndarja territoriale e vendit...

Shoqëria civile kundër reformës territoriale: Iu mohuan shërbimet qytetarëve

Prej orës 9 në komisionin e posaçëm vijon diskutimi për reformën territoriale. Në dy seanca të veçanta shoqëria civile raporton mbi efektet...

Nis punën komisioni për reformën zgjedhore, Alibeaj-Gjiknuri bashkëkryetarë

Komisioni i Posaçëm i Reformës Zgjedhore zhvillon këtë të premte mbledhjen e parë. I pranishëm në mbledhje është edhe ambasadori i OSBE-së...

Nis punën komisioni për reformën territoriale, PD: Duhet riparë me themel

Ka nisur mesditën e së mërkurës mbledhja e parë e komisionit të posaçëm te reformës administrativo-territoriale. Komisioni bipartizan drejtohet nga Anila Denaj...

Burgim i përjetshëm për ushtarin rus të akuzuar për krime lufte

Gjyqi i parë për krime lufte në Ukrainë ka nisur të mërkurën, pasi një ushtar rus është deklaruar fajtor për vrasjen...

Konferenca e Kryetarëve vendos sot për komisionin për investimet strategjike

Konferenca e Kryetarëve të Grupeve Parlamentare në Kuvend do të vendos sot për kërkesën e një grupi deputetësh për ngritjen e...