kompani

Kompania indiane: 1200 dollarë gjobë nëse shqetësoni kolegun gjatë pushimeve

Për shumicën e punonjësve në mbarë botën, pushimet janë një moment me rëndësi për t'u çlodhur. Gjëja e fundit që ata duan...

Pasuria e naftës, deputeti i PS: Kompania me të cilën unë nuk guxoj të tallem

Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi tha në “Now me Erla Mëhillin” se këtë të hënë kishte qenë me disa përfaqësues...

Tik-Tok mori të dhënat e gazetarëve, kompania pranon abuzimin me informacionet

Dy gazetarë të mediave ndërkombëtare janë përgjuar nga punonjësit e Tik-Tok, pas shkrimeve kritike ndaj kësaj kompanie. Kompania mëmë e Tik-Tok ka...

Rama vendos ‘kusht’ për kompanitë që shfaqin interes për ndërtimin e portit të ri

"Cilado kompani që do marrë përsipër operimin e portit, jo vetëm t'i ketë të gjitha standardet, por edhe të jetë kompani...

“Të nxjerr jashtë”, debate për portin e Durrësit në Komision

Zv. kryeministrja Belinda Balluku deklaroi sot në Komisionin për Veprimtarinë Prodhuese se sa i takon Portit të Durrësit nuk ka asnjë...

Biden kërcënon kompanitë: Taksë nëse s’përdorni fitimet për të ndihmuar konsumatorët

Presidenti amerikan, Joe Biden po shqyrton vendosjen e taksave të reja ndaj fitimeve rekord të komanive të naftës, duke i akuzuar...

Nis gjyqi ndaj Trump për mashtrim, kompania e tij akuzohet për fshehje të taksave

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka nisur sot procesi gjyqësor kundër kompanisë së ish-presidentit Donald Trump, “Organizata Trump”. Prokurorët thonë se...

Arrestohet ekonomisti në Elbasan, vodhi kompaninë

Një ekonomist në një kompani private në Elbasan është arrestuar pasi përvetësoi një shumë të madhe parash, duke shpërdoruar detyrën. 36-vjeçari punonte...

Qeveria ka gati ligjin për kanabisin, kultivuesit do pajisen me leje 15-vjeçare

Kompanitë e interesuara për të kultivuar kanabisin në Shqipëri duhet të vërtetojnë që kanë një kapital jo më të vogël se...

120 mijë kompani në Itali rrezikojnë mbylljen

Shoqata e shitjes me pakicë Confcomercio njoftoi se rreth 120 mijë firma italiane janë në rrezik mbyllje deri në gjysmën e...

Crawford: Korrupsioni pengon kompanitë amerikane që të investojnë në Shqipëri

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford thotë se korrupsioni është një pengesë për kompanitë amerikanë, që të vijnë dhe...

Hakerët rusë sulmojnë kompaninë më të madhe të energjisë në Ukrainë

Hakerat rusë kryen një sulm kibernetik ndaj konglomeratit më të madh privat të energjisë në Ukrainë, si hakmarrje për kundërshtimin e...

Rriten investimet e huaja, më shumë kapital nga kompanitë ekzistuese

Investimet e huaja direkte arritën 273 milionë euro në periudhën e parë të vitit. Të dhënat e Bankës Qendrore tregojnë se krahasuar...

Zusi: Ka kompani që paguajnë 3 mijë euro për të marrë çmime ndërkombëtare

Kreu i Shoqatës së Prodhuesve dhe Eksportuesve, Alban Zusi deklaroi se jo të gjitha certifikimet ndërkombëtare janë të besueshme, sa i...

Albpetrol shet 73 mln € naftë, çmimet e larta zbusin humbjet e kompanisë

Çmimet e larta të naftës në tregjet ndërkombëtare kanë shpëtuar nga gropa financiare kompaninë Albpetrol. Shoqëria shtetërore e prodhimit të naftës ka...

Sejdarasi: 67% e kompanive shqiptare nuk deklarojnë pagat reale të punonjësve

"67% e kompanive shqiptare nuk deklaruan pagën reale të punonjësve të tyre në janar të vitit 2020". Kështu deklaroi gazetari Bardhi Sejdarasi...