kompani

Crawford: Korrupsioni pengon kompanitë amerikane që të investojnë në Shqipëri

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford thotë se korrupsioni është një pengesë për kompanitë amerikanë, që të vijnë dhe...

Hakerët rusë sulmojnë kompaninë më të madhe të energjisë në Ukrainë

Hakerat rusë kryen një sulm kibernetik ndaj konglomeratit më të madh privat të energjisë në Ukrainë, si hakmarrje për kundërshtimin e...

Rriten investimet e huaja, më shumë kapital nga kompanitë ekzistuese

Investimet e huaja direkte arritën 273 milionë euro në periudhën e parë të vitit. Të dhënat e Bankës Qendrore tregojnë se krahasuar...

Zusi: Ka kompani që paguajnë 3 mijë euro për të marrë çmime ndërkombëtare

Kreu i Shoqatës së Prodhuesve dhe Eksportuesve, Alban Zusi deklaroi se jo të gjitha certifikimet ndërkombëtare janë të besueshme, sa i...

Albpetrol shet 73 mln € naftë, çmimet e larta zbusin humbjet e kompanisë

Çmimet e larta të naftës në tregjet ndërkombëtare kanë shpëtuar nga gropa financiare kompaninë Albpetrol. Shoqëria shtetërore e prodhimit të naftës ka...

Sejdarasi: 67% e kompanive shqiptare nuk deklarojnë pagat reale të punonjësve

"67% e kompanive shqiptare nuk deklaruan pagën reale të punonjësve të tyre në janar të vitit 2020". Kështu deklaroi gazetari Bardhi Sejdarasi...

BE kontrolle dhe gjoba gjigantëve të teknologjisë në vendet anëtare

Bashkimi Evropian shënoi një gur kilometrik të shtunën, duke miratuar ligjin kundër fjalimeve të urrejtjes, dezinfomimit dhe materialeve të tjera të...

Varandi: Mbështetje nga drejtuesit e ri të aeroportit për Wizz Air në Shqipëri

"Kompania ajrore Wizz Air ka 21 destinacione të lidhura me Tiranën dhe kjo falë mbështetjes nga drejtuesit e rinj të aeroportit"....

Vezët Kinder të prekura nga salmonela, zbrazen raftet në Britani

Ferrero ka hequr vezët Kinder Suprise nga raftet e dyqaneve në Britani për shkak të salmonelës. Kompania italiane e ëmbëlsirave e mori...

Ku i fshehin oligarkët rusë paratë e tyre të pista?

Rusët kanë rreth 1 trilion dollarë të fshehura në mbarë botën. Rreth një e katërta e kësaj shume kontrollohet nga presidenti...

Rezervat e naftës të mbahen nga kompani shtetërore, thotë inxhinieri Petro

Nafta në Shqipëri duhet të ishte një produkt strategjik, rafineria e naftës duhet të ishte mbajtur shtetërore. Kështu tha në emisionin "Mirmëngjes"...

Kompanitë perëndimore braktisin Rusinë, Kremlini pranon krizën

Ekonomia ruse po humb çdo ditë miliardë dollarë, ndërsa mijëra qytetarë vendas nuk janë më në punë për shkak të largimit...