komunizem

Revolta e Mërtirit: Teza anti-shqiptare enveriste sot që duhet të na shqetësojë

Sociologu Ergys Mërtiri tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se ka një tezë anti-shqiptare enveriste sot që duhet...

Media franceze: Zbuloni Shqipërinë dhe historinë e saj gjatë sistemit komunist

Me iniciativën e sipërmarrësit Dritan Gremi, u prezantua më 9 mars, në panairin e turizmit në Berlin, projekti me titullin: Turizmi rreth...

Habit Edmond Dragoti: Në komunizëm bëhej më shumë seks sesa sot

Sociologu Edmond Dragoti tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se në komunizëm bëhej më shumë seks...

“I arratisur gjatë komunizmit, sot biznesmen në SHBA”, historia që u kthye në libër

Sot është një biznesmen në SHBA, por në vitin 1989, gjatë periudhës së komunizmit, Beqir Potka vendosi që të arratisej në...

Arlind Qori hap arkivat: Jo veç studentët, ja kush e rrëzoi në të vërtetë komunizmin

Aktivisti Arlind Qori tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ishin vetëm studentët ata që rrëzuan komunizmin më 8 dhjetor...

Revoltohen ish-të përndjekurit: Deputet e PS fyen viktimat e komunizmit

Qëndrimi i grupit parlamentar socialist në seancën e kaluar plenare, duke mos iu përgjigjur thirrjes së deputetit demokrat Belind Këlliçi, për...

Kryemadhi: Po na luani mendsh, Rama ka 30 vjet, duhet të iki

Krimet e Edi Ramës janë komunizëm me gjithë tranzicion bashkë. Ishte kjo deklarata e deputetes së Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhit...

Godole: E keqja e komunizmit i vishet qëllimisht kohës dhe jo individit

Jonila Godole, drejtore e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë u shpreh në “Barometri” për Euronews Albania se është e qëllimshme...

Genta Sula përlotet në “Now”: Si do gjenden të zhdukurit në komunizëm që s’kanë varr

Kryetarja e Autoritetit të Dosjeve, Genta Sula është përlotur në emisionin "Now" në "Euronews Albania', teksa fliste në lidhje me iniciativën...

Meta sulmon Ramën, i nxjerr karikaturën e publikuar në revistën komuniste

Ilir Meta ka publikuar në faqen e tij në Facebook një foto nga revista "Në shërbim të popullit" (organ i ministrisë...

Xhaçka: Marrëdhënia Shqipëri-SHBA, aq e fortë sa nuk e zbehu edhe komunizmi

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka i ka cilësuar marrëdhëniet Shqipëri-SHBA mjaft të konsoliduara, pasi edhe 50 vitet e komunizmit...

Brenda ‘Shtëpisë me Gjethe’, rikthim në periudhën e errët të komunizmit

Ndërtesa e njohur si "Shtëpia e Gjetheve", e quajtur kështu për shkak të impiantit ngjitës që mbulon fasadën e saj, tani...

Rrëfimi i besimtarit 81-vjeçar që agjëronte në fshehtësi gjatë komunizmit

Të shumtë janë besimtarët myslimanë që këtë muaj agjërojnë për Ramazan. I tillë është dhe 81-vjeçari Qazim Muçi. Qazimi prej moshës 12-vjeçare...

Vetingu i politikanëve hapi i parë i dekomunistizimit, thotë Hasimja

Nxjerrja jashtë loje e njerëzve që kanë pasur një rol në kohën e komunizmit është hapi i parë dhe më i...

Në kërkim të personave të pagjetur në Kënetën e Maliqit

Dritë jeshile dhe shpresë për zbutjen e dhimbjes së familjarëve të cilët prej vitesh apelojnë për gjetjen e eshtrave të të...