konflikt

Putini siguron Macronin se nuk do ta përkeqësojë konfliktin me Ukrainën

Presidenti rus Putin e siguroi presidentin francez Macron se nuk do t’i shtojë forcat ruse në kufi me Ukrainën. Kështu deklaroi...

Ukrainë, historia e një gruaje pranë vijës së frontit

Qyteti Avdiivka në Ukrainë ndodhet më pak se 1 km larg nga një nga linjat e shumta të frontit të luftës. Ky...

Macron pas takimit me Putin: Ditët në vijim, vendimtare për fatin e Ukrainës

Presidenti francez Macron ka thënë se ditët në vijim do të jenë vendimtare për konfliktin Rusi - Ukrainë, pas një takimi...

Kërcënimi rus, vajzat ukrainase marrin leksione ushtarake

Viktoria Makarova, menaxhere në një kompani ndërtimi në qytetin lindor të Ukrainës, Kharkiv, po i kalon ditët e saj duke mësuar...

Rama: Shqipëria, rol kyç në tensionet Ukrainë-Rusi

Kryeministri, Edi Rama thotë se Shqipëria do të ketë një rol krah SHBA në diskutimet për çështjen e Ukrainës në OKB. Shqipëria...

Putin: SHBA po tenton ta tërheqë Rusinë në luftë

Presidenti rus, Vladimir Putin thotë se Perëndimi i ka injoruar kërkesat e Rusisë për arritjen e  një marrëveshje për paqen. Këtë deklaratë...

Amnesty International dënon ‘aparteidin’ izraelit ndaj palestinezëve

Një raport i Amnesty International e cilësoi Izraelin një shtet ‘aparteid’ që i trajton palestinezët si ‘një grup racor inferior’. Sipas ligjeve...

Pse Gjermania nuk dërgon armatime në Ukrainë?

Refuzimi i Gjermanisë për të dërguar armatime në Ukrainë ka shkaktuar konfuzion dhe irritim të disa aleatëve. Por, arsyet pse superfuqia Evropiane...

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është...