konflikt

Presidentja e parë grua në Hungari, merr zyrtarisht detyrën

Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, e cila sapo ka marrë detyrën, ka dënuar pushtimin e Rusisë. Ajo ka bërë me dije se...

Ukrainës do t’i duhen dekada për të hyrë në BE, thotë Macron

Ukrainës do t’i duhen dekada për t’u pranuar në Bashkimin Evropian, thotë presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Në një fjalim të mbajtur...

Motrat nga Ukraina që u ribashkuan pas 20 vitesh për shkak të luftës

Lot gëzimi nga takimi i dy vajzave të reja – njëra vinte nga një udhëtim 34 orë nga Ukraina dhe tjera...

Kryeministri kroat takohet me Zelenskin në Kiev

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç ka arritur në Kiev për të zhvilluar bisedime me presidentin ukrainas, Volodimir Zelenski. Në këtë takim, Zelenski do...

Zonja e Parë e SHBA-së viziton fëmijët ukrainas në Rumani

Zonja e Parë e SHBA, Jill Biden dhe homologia e saj rumune, Carmen Iohannis, vizituan të shtunën një shkollë në Bukuresht,...

Bombardohet shkolla në lindje të Ukrainës, dyshime për dhjetëra të vdekur

Me dhjetëra persona dyshohet se kanë mbetur të vdekur pasi një bombë goditi një shkollë në lindje të Ukrainës, zonë ku...

‘Bekoi’ luftën në Ukrainë, BE pritet të sanksionojë patriarkun Kirill

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë sanksione ndaj kreut të Kishës Ortodokse, Patriarku  Kirill - aleat i Kremlinit, i cili ka bekuar...

VIDEO l Momenti kur rusët bombardojnë uzinën e çelikut në Mariupol

Një ditë pasi Rusia bombardoi uzinën e çelikut Azovstal në Mariupol, Ukraina ka humbur komunikimin me luftëtarët që qëndronin brenda saj. Një...

BE e përçarë në debatin për naftën e gazin rus

Vendet e Bashkimit Evropian janë të ndara për kohën se kur duhet të ndalojnë importin e energjisë nga Rusia. Ndërkohë që janë...

Trupat franceze stërvitje të përbashkët në Rumani

Autoblinda të shumta dhe disa dhjetëra ushtarë francezë bastisën të hënën pozicionet armike. Nuk bëhet fjalë për një mision real, por...

18 mijë forca të NATO-s, stërvitje të përbashkët në Poloni

Forcat ushtarake të Polonisë thonë se kanë nisur një stërvitje të përbashkët ushtarake të shtunën, ku do të jenë të përfshira...

Arsyeja pse Moldavia rrezikon të bëhet pjesë e luftës në Ukrainë

Moldavia po përballet me ‘një moment shumë të rrezikshëm’ thotë zv.kryeministri i këtij vendi duke paralajmëruar se po kërkohet të krijohet...

Polonia dërgon tanke në Ukrainë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Marawiecki thotë se qeveria e tij ka dërguar tanke në Ukrainë. Gjatë një interviste televizive, ai pohoi një...

Dështon armëpushimi për Pashkë, Rusia refuzon ofertën e BE-së

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin Putin lidhur me vendosjen e një armëpushimi për Pashkë,...

Fshati ukrainas pa kishë, s’feston dot Pashkët

Një kishë në fshatin ukrainas Lukashivka nuk do të mbajë meshën e Pashkëve Ortodokse të dielën pasi u dëmtua rëndë në...

Rusia planifikon ‘pushtim të përhershëm’ të Ukrainës

Një zyrtar i komandës ushtarake të Rusisë thotë se Moska planifikon pushtim të përhershëm të territorit të Ukrainës që është duke...