konflikt

Videot nga Mariupoli tregojnë civilë pajetë të shtrirë në rrugë

Pamjet nga qyteti Mariupol në Ukrainë tregojnë trupat e më shumë se 20 civilëve të shtrirë në një rrugë kryesore të...

Fëmijët refugjatë ukrainas në Poloni marrin ‘çanta shpine mirësie’

Dy miq nga Britania e Madhe kanë mbledhur para për të financuar qindra çanta shpine të mbushura me lodra dhe ushqime...

Nëse Kosova dërgon trupa në veri do kishte gjithë botën kundër, thotë Haxhiu

Parimi i të vërtetës dhe parimi i fuqisë, këto ishin cilësimet që Baton Haxhiu bëri për Kosovën dhe Serbinë. Ai tha se...

Putin heq dorë nga ndërhyrja në fabrikën e çelikut në Mariupol

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin duket se ka hequr dorë nga plani për të ndërhyrë në fabrikën e çelikut në Mariupol,...

2 pilotët britanikë të kapur nga Rusia, kërkojnë shkëmbim me aleatin e Putinit

Dy pilotët britanikë të kapur në Ukrainë nga forcat ruse janë shfaqur në një televizion rus, ku kërkojnë që në shkëmbim...

BE jep 50 milionë euro ndihmë humanitare për Ukrainën

Bashkimi Evropian ka njoftuar se ka dhënë një fond shtesë prej 50 milionë eurosh, ndihma humanitare për të mbështetur civilët e...

Ukraina e Rusia publikojnë shifrat e pretenduara për të vrarët gjatë luftës

Gjatë luftës, Ukraina ka publikuar rregullisht përllogaritjet për humbjet në radhët e Rusisë, kurse vetë Rusia e ka bërë këtë jo...

Solidaritet me refugjatët nga Ukraina, Princ Charles falënderon britanikët

Princ Charles ka falënderuar britanikët të cilët janë shprehur të gatshëm për të hapur dyert e shtëpive të tyre për refugjatët...

Ushtarët ukrainas në Mariupol ‘s’do të dorëzohen’, thotë deputeti ukrainas

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko tha për BBC se ushtarët ukrainas në Mariupol nuk do t'i dorëzohen Rusisë. “Kam folur me ta dje...

Papa Françesku dënon mizorinë e luftës në Ukrainë

Papa Françesku dënoi mizorinë e luftës në Ukrainë të shtunën në një meshë para Pashkëve. Papa u ul në pjesën e përparme...

Zelenski kërkon parapërgatitje për sulm bërthamor nga Rusia

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka paralajmëruar se Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore për t’i dhënë fund pushtimit...

BE paralajmëron sanksione ndaj bankës më të madhe ruse

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë sanksione për bankat më të mëdha ruse. Një gjë të tillë e ka konfirmuar presidentja e Komisionit...

Fundoset anija luftarake ruse ‘Moskva’

Anija ruse që u dëmtua nga një shpërthim të mërkurën është fundosur, njofton ministria ruse e Mbrojtjes. Anija luftarake ‘Moskva’ pësoi dëmtim...

Vendet më miqësore dhe armiqësore për shqiptarët

SHBA është vendi që perceptohet si më miqësori nga shqiptarët (96%). Thuajse po aq miqësore e shohin qytetarët edhe Turqinë (94%),...

Bajden shprehet i gatshëm për të vizituar Ukrainën

Presidenti i SHBA, Xhou Bajden është shprehur i gatshëm për të vizituar Ukrainën. Bajden foli të enjten për gazetarët para se të...

Pushtimi i Ukrainës, sa për qind e shqiptarëve mbështesin Rusinë?

Lufta në Ukrainë tërheq interesin e pjesës dërrmuese të shqiptarëve (89%) të cilët informohen të paktën një herë në ditë për...