konflikt

Vendet më miqësore dhe armiqësore për shqiptarët

SHBA është vendi që perceptohet si më miqësori nga shqiptarët (96%). Thuajse po aq miqësore e shohin qytetarët edhe Turqinë (94%),...

Bajden shprehet i gatshëm për të vizituar Ukrainën

Presidenti i SHBA, Xhou Bajden është shprehur i gatshëm për të vizituar Ukrainën. Bajden foli të enjten për gazetarët para se të...

Pushtimi i Ukrainës, sa për qind e shqiptarëve mbështesin Rusinë?

Lufta në Ukrainë tërheq interesin e pjesës dërrmuese të shqiptarëve (89%) të cilët informohen të paktën një herë në ditë për...

Rusia ‘përdori bombë të ndaluar’ në vrasjen e 50 civilëve në Ukrainë

Një investigim i kryer nga BBC ka zbuluar prova të qarta se një bombë e ndaluar në shumë vende nga një...

Putin: Bisedimet me Ukrainën kanë marrë fund

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka deklaruar të martën se bisedimet për paqen me Ukrainën kanë marrë fund. Putin tha se kjo...

Rusia nuk planifikon të izolohet nga pjesa tjetër e botës, thotë Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se Rusia nuk planifikon të izolohet nga pjesa tjetër e botës. Deklarata e tij, u bë...

Rigrupohen trupat ruse, ushtria ukrainase: Kanë në fokus Donbasin e Mariupolin

Ministri i Brendshëm i Ukrainës, Denys Monastyrsky vizitoi qytetin Borodjanka ditën e shtunë. Ai vëzhgoi nga afër dëmet e shkaktuara nga...

Boris Xhonson vizitë surprizë në Kiev, takon Zelenskin

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Xhonson është takuar të shtunën me presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski në Kiev. Ambasada britanike në...

Putini ndryshon komandantin në Ukrainë, fut në lojë ‘Kasapin e Sirisë’

Një zyrtar Perëndimor ka konfirmuar se Rusia ka riorganizuar komandën drejtuese të ndërhyrjes ushtarake në Ukrainë, raporton BBC. Gjenerali Aleksandër Dornikov, i...

Sulm me raketa në stacionin e trenit, Ukraina akuzon Rusinë

Disa dhjetëra civilë të vrarë dhe rreth 100 të plagosur. Ukraina akuzon Rusinë se ka bombarduar qëllimisht mëngjesin e së premtes...

Rusia bombardon Mikolaiv, banorët refuzojnë të braktisin qytetin

Marina është një nga viktimat e shumta të bombardimeve ruse në Mikolaiv. Të dielën ajo po shëtiste me vajzën 15-vjeçare kur...

5 mijë civilë, përfshirë 210 fëmijë, të vrarë në Mariupol, thotë kryebashkiaku

Kreu i bashkisë Mariupol ka deklaruar të mërkurën se mbi 5 mijë civilë, përfshirë 210 fëmijë janë vrarë që prej nisjes...

SHBA vendos sanksione për vajzat e Putinit

SHBA ka vendosur sanksione ndaj rrethit të ngushtë të presidentit rus, Vladimir Putin, përfshirë vajzat e tij. Lista gjithashtu përfshin familjen e...

Lavrov akuzon Perëndimin se po ‘pengon’ negociatat Rusi-Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se po përpiqet të sabotojë negociatat mes Moskës dhe Kievit duke...

SHBA vendos këtë javë sanksione të reja ndaj Rusisë

SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Rusisë këtë javë, raporton ‘Reuters’. Këshilltari për sigurinë në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan...

Biden: Putin të gjykohet për krime lufte për mizoritë në Ukrainë

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka bërë thirrje për ngritjen e akuzave për krime lufte ndaj Vladimir Putinit. Biden gjithashtu tha se...