konflikt

Putin synon ‘skenar korean’ për Ukrainën, thotë shefi i shërbimit inteligjent

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin po kërkon të ndajë Ukrainën në dy pjesë, e ngjashme me skenarin pas luftës të Koresë...

Lavrov lëvdata Serbisë për sanksionet: Zgjedhje e zgjuar

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Segey Lavrov i ka thurur lavde Serbisë se refuzoi të vendoste sanksione ndaj Moskës për pushtimin...

Ukraina në flakë, Moska: Po godasim objektiva ushtarakë

Djegia e depove të karburanteve është bërë e zakonshme në Ukrainë që kur Rusia e kuptoi se fitorja e luftës nuk...

G7-a refuzon rublën ruse, Kremlini: S’japim gaz për bamirësi

Ministrat e Energjisë të 7 vendeve më të industrializuara të botës refuzuan kërkesën e presidentit Vladimir Putin, që të paguajnë me...

Rusia do u ndalojë shqiptarëve hyrjen në territorin e saj

Rusia po përgatitet për të ndaluar hyrjen në territorin e saj të shtetasve nga 'vende jomiqësore’, raporton 'Reuters'. Në këtë listë ku...

Papa Françesku: Nuk mund të mësohemi me luftën

Nga Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, lutja e të dielës iu kushtua dhënies fund të luftës në Ukrainë. Papa Francesku tha...

A do ta shtyjë pushtimi i Ukrainës, Japoninë të bëhet nukleare?

Japonia është i vetmi vend në botë që ka vuajtur pasojat e një sulmi nuklear. Dy herë. Që Japonia të posedojë...

Biden zotohet për ndihmë ekstra ndaj Ukrainës

Presidenti i SHBA, Joe Biden është shprehur i gatshëm për të ofruar mbështetje ushtarake ekstra për Kievin. Administrat e Biden deri tani...

Macron negocion me Putinin për të evakuuar civilët në Mariupol

Franca ka nisur bisedime me Rusinë për planin ndërkombëtar të evakuimit të civilëve nga qyteti i rrethuar i Mariupol. Qeveria franceze po...

1 muaj luftë, si nisi konflikti i përgjakshëm në Ukrainë dhe ku jemi sot

Sirena, rrënoja dhe re tymi në horizont. E paimagjinueshmja u materializua. Lufta shpërtheu dhe disa dhjetëra mijëra ushtarë rusë nisën pushtimin...

NATO vendos 4 grupe të gatshme në Bullgari, Hungari, Rumani e Sllovaki

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pret që vendet anëtare të aleancës të bien dakord për rritjen e pranisë ushtarake...

10 mijë ushtarë rusë të vrarë sipas gazetës pro Kremlinit

Thuajse 10 mijë ushtarë rusë janë vrarë gjatë luftimeve në Ukrainë që prej nisjes së pushtimit 4 javë më parë, raporton...

Bushati dhe Haxhiu analizojnë nëse Basha do të konkurrojë sërish për kryetar

Po të isha nën lëkurën e Lulzim Bashës, nëse Berisha do të konkurronte për kryetar i PD-së, do të konkurroja edhe...

Satelitët e Elon Musk ndihmojnë Ukrainën që të dominojë luftë në ajër

Sateliti i Elon Musk po u jep forcave të Ukrainës fitore në luftën e dronëve. Forcat e Ukrainës po përdorin teknologjinë për...

‘Kjo është detyra ime’, videoja e këngëtarit ukrainas bëhet virale

Videoja e vokalistit të një prej grupeve më të mëdha muzikore në Ukrainë, BoomBox ka bërë xhiro në rrjetet sociale. Andriy Khlyvnyuk...

Rusia ka humbur mbi 14 mijë ushtarë deri tani, pretendon Ukraina

Ministria e Jashtme e Ukrainës pretendon se që prej nisjes së pushtimit nga Rusia, janë vrarë mbi 14 mijë ushtarë rusë. Të...