konsum

“Nuk duhet të hash më mish”, mjekja tregon rastin kur pacienti u përlot

Kardiologia Daniela Teferiçi tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania historinë e një pacienti të cilit i...

Ulet importi i kafes, eksperti: Ta harroni se pini më 5 filxhanë në ditë

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli tha në një intervistë për Euronews Albania se ulja e konsumit të kafes për shqiptarët është...

Shqipëria në vitin 2022| Bizneset konsumuan 9,9% më pak energji, familjet 0,5%

Duket se kriza energjetike dhe rritja e çmimit të energjisë në tregjet ndërkombëtare gjatë vitit 2022 i ka ndërgjegjësuar edhe konsumatorët shqiptarë që...

Aktivistja: Mos e hani gjelin e detit, ai ka shpirt

Influencuesja dhe aktivistja Luisa Mell nuk ka qenë indiferente ndaj konsumit të gjelit të detit në këto darka fundviti, ku ka...

Qeveria arkëton 500 mln euro më shumë, shqiptarët ulin konsumin

Qeveria ka arkëtuar 500 milionë euro më shumë në 10-mujorin e parë të këtij viti në krahasim me të njëjtën periudhë...

​‘Shqiptarët s’adoptojnë kafshë rruge’, animalistja: Mos hani mish, 3 ditë s’tretet

Animalistja Jonida Çobani Gjoka bëri thirrje që qytetarët të mos e konsumojnë mishin e kafshëve, së pari për anën shëndetësore, sepse...

Paradoksi i naftës, importi u ul, por shitja me pakicë u rrit

Importi i karburanteve ra me 10 për qind në muajin mars dhe rënia u thellua gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas...

Kalleshi: Konsumimi i alkoolit në mënyrë të moderuar, jo dëme të mëdha në organizëm

Nutricionistja Anila Kalleshi, thotë se është kundra konsumimit të alkoolit, por nëse konsumimi bëhet në mënyrë të moderuar nuk shkakton dëme...

Konsumoi ujë në lumin e ndotur, politikani përfundon në spital

Në tentativë për të treguar se investimet e tij si i pari i rajonit janë efikase, politikani përfundon në spital. Politikani, është...

Pirja vetëm në rini lidhet me alkoolizmin në mesin e viteve ’30

Pirja e vetme gjatë adoleshencës dhe moshës madhore mund të rrisë fuqishëm rrezikun për abuzim me alkoolin më vonë në jetë, veçanërisht nëse...

Pirja e duhanit tek të miturit, dyfishohet numri nga viti 2015 në 2020

Vitet e fundit është shtuar konsumi i cigares tek të miturit në vendin tonë, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e...

Qeveria ngre bord për rritjen e çmimit të ushqimeve

Qeveria ngre një bord për rritjen e çmimit të ushqimeve, pas ngritjes së bordit për çmimet e karburanteve. Ky vendim erdhi pasi...

Gazetari sqaron vendimin e qeverisë për të kursyer energji me të hënën pushim

Qeveria vendosi që dita e hënë 21 mars të jetë pushim për të gjithë administratën publike, së bashku me të martën...

Rritet konsumi i kafes në Shqipëri

Rreth 9 mijë ton kafe janë importuar në vitin 2021. Krahasuar me një vit më parë kemi blerë rreth 800 ton...