koreja

Koreja e Veriut: Kemi ndërtuar një nëndetëse të re bërthamore

Koreja e Veriut pretendoi se nëndetësja e saj e re ka aftësi për të kryer sulme bërthamore. Kjo nëndetëse është zhvilluar...

Koreja e Veriut furnizon me armë Rusinë? SHBA: Do e paguani shtrenjtë

Shtëpia e Bardhë paralajmëroi më 5 shtator se Koreja e Veriut do ta “paguajë shtrenjtë” nëse e furnizon Rusinë me armatim...

Mashtrimi me 28 milionë euro, Gjykata lë në burg 61-vjeçarin gjerman

Gjykata ka lënë në burg 61-vjeçarin gjerman Stephan Morgenstem. Ai u arrestua në Rinas teksa priste bashkëshorten e tij dhe akuzohet për...

Kim Jong Un i kërkon Koresë së Veriut rritje drastike të prodhimit të raketave

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka kërkuar “rritje drastike” të prodhimit të raketave gjatë vizitave të tij në...

Koreja e Veriut i jep “mirëseardhje të ngrohtë” delegacionit rus 

Koreja e Veriut hapi tapetin e kuq për ministrin rus të mbrojtjes, raportoi media shtetërore koreane të mërkurën. Delegacionet nga Moska...

Koreja e Veriut lëshon raketa lundruese, mes tensioneve në rritje

Koreja e Veriut ka lëshuar “disa raketa lundruese” në Detin e Verdhë, ndërmjet Kinës dhe Gadishullit Korean, të shtunën, ka njoftuar...

Koreja e Jugut për furnizimin me armë të Ukrainës: Nuk përjashtohet si mundësi

Vendimi i Koresë së Jugut për të dërguar ndihmë ushtarake për Ukrainën varet nga veprimet e Rusisë, deklaroi zyra presidenciale e...

Koreja e Veriut teston raketën balistike me rreze të shkurtër

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike me rreze të shkurtër në ujërat lindorë të Gadishullit Korean të dielën, sipas...

Koreja e Veriut: Lëshimi i raketës kishte qëllim të “trembte armiqtë”

Koreja Veriore tha të premten se ka lëshuar qëllimisht një raketë balistike ndërkontinentale për të "trembur armiqtë", teksa Koreja Jugore dhe...

Seuli: Koreja Veriore ka lëshuar dy raketa balistike

Seuli ka thënë të martën se Koreja Veriore ka lëshuar dy raketa balistike me rreze të shkurtër, çka përbën lansimin e...

Pas kërcënimeve për hakmarrje, Koreja e Veriut lëshon raketën ICBM drejt Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM), ka thënë qeveria japoneze. Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se raketa u nis...

Shtëpia e Bardhë njofton paketë të re sanksionesh kundër Koresë së Veriut 

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, njoftoi se SHBA-ja po punon për një paketë të re sanksionesh që synojnë Korenë...

Kryeministri japonez: Raketa e Phenianit ka rënë në një zonë ekskluzive ekonomike

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se raketa e dyshuar balistike ndërkontinentale (ICBM), e lëshuar nga Koreja e Veriut sot në mëngjes,...

Koreja e Veriut lëshon raketën ndërkontinentale, rrezja mund të arrinte SHBA

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) me rreze të mjaftueshme për të goditur territorin e SHBA-së, tha...

Koreja Veriore lëshon raketë pasi paralajmëroi përgjigje të ashpër ndaj SHBA-së

Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike me rreze të shkurtër të enjten, tha ushtria e Koresë së Jugut. Koreja e Veriut...

Koreja e Jugut i shet armë SHBA-së për Ukrainën

Koreja e Jugut do të shesë për herë të parë predha artilerie të destinuara për forcat ukrainase, përmes një marrëveshjeje konfidenciale...