koreja

‘Stuhi’ raketash nga Koreja e Veriut pas vizitës së Kamala Harris në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut kreu një tjetër provë raketore të ndaluar, vetëm disa orë pas një vizite nga zëvendëspresidentja e SHBA-së në...

Koreja e Veriut mohon furnizimin me armë të Rusisë

Koreja e Veriut thotë se nuk i ka shitur kurrë armë Rusisë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë në të...

Koreja e Veriut furnizon Rusinë me armë, thonë raportet amerikane

Rusia është detyruar të blejë pajisje ushtarake nga Koreja e Veriut pasi sanksionet shtrëngojnë aftësinë e Moskës për të furnizuar ushtrinë...

Papa Françesku i kërkon Koresë së Veriut ta ftojë për vizitë

Papa Françesku i ka kërkuar Phenianit që ta ftojë në Korenë e Veriut, duke thënë në një intervistë televizive të premten...

Koreja e Jugut-SHBA nisin stërvitjen më të madhe ushtarake ndër vite

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut nisën stërvitjen e tyre më të madhe ushtarake të kombinuar në vite të hënën,...

“Ne ishim Koreja e Veriut e Europës”, Rama intervistë për median franceze

"Ne ishim Koreja e Veriut e Europës". Kështu shprehet kryeministri Rama në një intervistë për median franceze "Francesoir". Hapja e negociatave për kreun e qeverisë është një hap...

Koreja e Veriut gati të dërgojë 100,000 trupa drejt Ukrainës – po tani?

Është pak të thuash se një aleancë mes këtyre 2 fuqive bërthamore, në një kohë kur perëndimi nuk guxon të kalojë...

Koreja e Veriut paralajmëron rrezikun e një NATO-je aziatike

Koreja e Veriut ka kritikuar një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara, Koresë së Jugut dhe Japonisë për të forcuar bashkëpunimin ushtarak,...

Koreja e Veriut konfirmon vdekjen e parë nga COVID-19

Koreja e Veriut ka konfirmuar vdekjen e parë nga COVID-19, ndërsa mediat shtetërore raportojnë se mijëra njerëz tjerë janë duke u...

Koreja e Veriut zotohet se do të rrisë arsenalin bërthamor

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka mbajtur një fjalim sfidues gjatë paradës ushtarake të hënën në mbrëmje, duke u...

Kim Yong Un mbikëqyr testin për raketën ndërkontinentale të Koresë

Me një stil hollivudian, Kim Jong Un i tregoi botës thesarin e tij të ri në rritjen e arsenalit të tij...

Disa vende u kërkojnë shtetasve të tyre të largohen nga Ukraina

Disa shtete u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina, pasi shqetësimet se Rusia do ta pushtojë atë, sa...

Koreja e Jugut shënon rekord infektimesh me COVID

38,691 raste të reja me COVID-19 u konfirmuan brenda 24 orëve të fundit në Korenë e Jugut, duke shënuar shifrën më...

Koreja e Veriut teston raketën më të madhe që prej 2017

Koreja e Veriut lëshoi raketën më të madhe për testim që prej vitit 2017, të dielën. Bëhet fjalë për një raketë me...