korrupsion

EMRI | Korrupsion me tokat, burg për ish-inspektorin e ATP

Gjykata e Posaçme (GJKKO) ka caktuar masën e sigurisë "Arrest me burg" për ish-inspektorin e Agjencisë së Trajtimit të Pronave (ATP),...

Apartamente dhe biznese të ngritura me paratë e krimit! Policia bën sikur i heton…

Anduena Llabani ka ngritur shqetësimin se paratë e krimit po përdoren për të ngritur ndërtesa dhe biznese ndërkohë që policia bën...

Shkrihet krimi ekonomik, Rrumbullaku: Paaftësi në goditjen e evazionit fiskal

Të gjitha strukturat e Krimit Ekonomiko-Financiar në drejtoritë të Policisë së Shtetit janë pezulluar. Vendimi është bërë publik sot nga Drejtori i...

Berisha: Korrupsioni qeveritar shqiptar dhe ai ndërkombëtar u bënë një

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se nuk ka ndodhur ndoonjëherë në Europë që korrupsioni qeveritar shqiptar dhe ai ndërkombëtar...

Korrupsion dhe shpërdorim detyre, SPAK dhe policia arrestojnë zyrtarët e bashkisë

4 zyrtarë të Bashkisë Dimal dhe 2 punonjës të një firme private janë vënë në pranga me urdhër të SPAK, me...

Akuzat për korrupsion, arrestohen dy deputetë të Parlamentit Evropian

Prokuroria belge arrestoi deputetin e Parlamentit Evropian Marco Tarabella, ndërsa tjetri Andrea Cozzolino u ndalua në kuadër të hetimeve për skandalin...

Politologu: Arsyet pse ka lulëzuar korrupsioni në nivele të larta

Politologu Altin Gjeta tha në “Now me Erla Mëhillin” se pandëshkueshmëria është një nga elementet kryesorë që ka ushqyer korrupsionin në...

Avokati Lapaj: Kush janë më të korruptuarit në Shqipëri

Avokati Adriatik Lapaj u shpreh në “Now me Erla Mëhillin” se elita në Shqipëri është e shitur, duke përjashtuar një pjesë. “Akademikë...

Lapaj godet politikën: Numërojnë lekët e korrupsionit në divan para fëmijëve

Avokati Adriatik Lapaj tha në “Now me Erla Mëhillin” se pa një sistem vlerash nuk mund të ecë shoqëria. “Këtu një i...

Lapaj: S’flasim dot për të drejtën se të marrin për budalla, po shkatërrohet ky vend

Avokati Adriatik Lapaj deklaroi se shoqëria shqiptare nuk ka moral dhe nëse flet për të drejtën, të marrin për budalla. Në emisionin...

“Transparency International”: Shqipëria nuk përparon në luftën kundër korrupsionit

Në raportin e përvitshëm të publikuar sot, organizata "Transparency International" konstaton se pjesa më e madhe e botës vazhdon të dështojë...

Zelensky urdhëron hetimin e zyrtarëve për korrupsion, jepen dorëheqjet e para

Disa zyrtarë të lartë ukrainas kanë dhënë dorëheqjen pasi Presidenti Volodymyr Zelensky urdhëroi që të niseshin hetime për korrupsion për të...

I akuzuar për korrupsion, GJKKO kthen aktet në ngarkim të vëllait të Bujar Nishanit

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka kthyer për të dytën herë aktet në ngarkim të Ilir Nishanit,...

‘FIFA-Gate’, nis gjyqi për korrupsion lidhur me të drejtat televizive

Ka nisur në Nju Jork gjyqi ndaj dy ish-drejtuesve ekzekutivë të kompanisë amerikane “Fox” dhe agjencisë argjentinase “Full Play”. Hernan Lopez dhe...

U arrestua për abuzimin 1.2 mln euro, shtrohet në spital Arlind Gjokutaj

Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Financave, Arlind Gjokutaj me drejtorin e çështjeve ligjore në këtë dikaster, Fatmir Hoxha dhe përmbaruesi...

Çoçoli: Tani është më vështirë të pastrosh para, se më përpara

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli tha në një intervistë për Euronews Albania se tani është më e vështirë se më parë...