korrupsioni

Abazoviç: Qeveria ime po përpiqet të luftojë krimin dhe korrupsionin

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, deklaroi se qëllimi kryesor i qeverisë që ai drejton është lufta kundër...

Crawford: Korrupsioni pengon kompanitë amerikane që të investojnë në Shqipëri

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford thotë se korrupsioni është një pengesë për kompanitë amerikanë, që të vijnë dhe...

40% e shqiptarëve e shohin korrupsionin si shqetësim kryesor për sigurinë

Rreth 40% e shqiptarëve mendojnë se korrupsioni është kërcënimi kryesorë për sigurinë në Shqipëri. Ndërsa 27% mendojnë se korrupsioni është këcënimi i...

A po punon SPAK-u? Çfarë thonë shqiptarët

Vetëm dy në pesë shqiptarë (39,7%) e vlerësojnë si pozitive punën e deritanishme të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur si...

Bie besimi i shqiptarëve mbi reformën në drejtësi

Ulet numri i qytetarëve shqiptarë që shohin rezultate pozitive konkrete nga reforma në drejtësi. Edhe pse është rritur numri i qytetarëve që...

Bushati: Qesharake të thuash se në Shqipëri po luftohet korrupsioni

Për analistin Andi Bushati, është qesharake të thuash se në Shqipëri po luftohet korrupsioni. Në emisionin ''Shock'' në ''Euronews Albania'', Bushati u...

Yuri Kim: Hamendeveria është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se qeveria është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit. Gjatë fjalës së...

Alibeaj: Raporti i DASH tregon se SHBA nuk e mbështet Ramën

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) për korrupsionin, tregon...

Amnistia për emigrantët, eksperti: Rrezik i lartë për pastrimin e parave

Rezultatet e pyetësorit të “Këshillimit Kombëtar” që prezantoi më 7 prill kryeministri Edi Rama, rikthyen idenë e një amnistie të përgjithshme...

Zyrtarët abuzues do përgjigjen para ligjit, thotë ministri Manja

“Të gjithë zyrtarët abuzues pavarësisht gradave do të përgjigjen para ligjit”. Kështu deklaroi ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja në një dalje...

Kreu i SPAK: 41 pasuri në proces konfiskimi, përfshirë resorte në bregdet

Drejtuesi i SPAK, Arben Kraja thotë se në luftën për goditjen e aseteve kriminale, janë dhënë 5 vendime konfiskimi. Kraja gjatë fjalës...