kosovës

Deklarata e fortë e ish-luftëtarit të UÇK: Politika shqiptare i ka bërë keq Kosovës

Meçan Zotaj, ish-luftëtar i UÇK tha në një intervistë për Euronews Albania se që nga lufta e UÇK deri sot Shqipëria...

Abdixhiku: Kurti i solli Kosovës një marrëveshje pa njohje dhe me Asociacion

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka reaguar pas arritjes së dakordësisë mes Kosovës dhe Serbisë në orët e vona të së...

Escobar, thirrje Kosovës dhe Serbisë të jenë konstruktive para takimit në Ohër 

I dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të jenë konstruktive dhe...

Bandat e Shqipërisë, më të strukturuara sesa ato të Kosovës apo të RMV

Media britanike “The Spectator” së fundmi i ka kushtuar një artikull mafies shqiptare, që sipas saj ka pushtuar Europën. “Koka e gjarprit të...

Debati në Kuvendin e Kosovës: A duhet të bëhesh nënë pa partner?

Në Kuvendin e Kosovës është diskutuar pak ditë më parë për Projektligjin për shëndet riprodhues dhe fertilizim të asistuar mjekësor, i...

SHBA, BE presion Serbisë dhe Kosovës: Duhet marrëveshje!

Më shume se asnjëherë më parë që nga pavarësia e Kosovës komuniteti ndërkombëtar është angazhuar për një marrëveshje mes Kosovës dhe...

Osmani takon Lajçak: Plani evropian të mos prekë sovranitetin e Kosovës

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, të enjten nisi vizitën dyditore në Prishtinë, që...

Rama nga Berlini: Mbështesim plotësisht planin e paqes mes Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri Edi Rama tha në konferencë e përbashkët me kancelarin gjerman Olaf Sholz tha se mbajtja e samitit të procesit të...

Familja nga Prishtina, në Gjirokastër për 15-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës ka qenë i veçantë për familjen Krasniqi nga Prishtina. Pjesëtarët e kësaj familjeje e kanë festuar Ditën...

Kuvendi i Kosovës diskuton për dialogun, Kurti jep shpjegime për propozimin evropian

Me kërkesë të Partisë Demokratike të Kosovës, Kuvendi i Kosovës mbajti të hënën seancë, kushtuar tërësisht procesit të dialogut me Serbinë. I...

Forca e Sigurisë së Kosovës shpëtojnë një 2-vjeçar nga rrënojat në Turqi

Forca e Sigurisë së Kosovës tha se ka shpëtuar nga rrënojat e tërmetit në Turqi një fëmijë të moshës 2-vjeçare. Në njoftimin...

Banderolë kundër Kosovës në Euroligë

Serbët shfrytëzojnë thuajse çdo ngjarje sportive për të shpalosur banderola dhe bërë thirrje kundër Kosovës. Së fundmi një banderolë e tillë ku...

Elvis Hoxha: Pse asociacioni do jetë kancer në trupin e Kosovës

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Elvis Hoxha tha në emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se asociacioni i komunave me...

Deklarata e fortë e Ngjelës: Të huajt duan të krijojnë Federatë brenda Kosovës! 

Avokati Spartak Ngjela tha në një intervistë për Euronews Albania se e përkrah karakterin patriotik të qeverisë së Albin Kurtit për...

Hovenier: Nuk mbështesim marrëveshje që kërcënon sovranitetin e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se...

Ushtria e Shqipërisë drejt Kosovës pas përmbytjeve, Peleshi: Me vëllezërit tanë

Disa forca dhe mjete të Forcave të Armatosura janë vendosur në Kukës për të qenë në gatishmëri dhe për të ndërhyrë...