krime

Erdogan: Izraeli duhet të gjykohet për “krime lufte” në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë të martën sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, se...

Nis gjykimi i parë në mungesë për krime lufte në Kosovë

Në Departamentin Special të Gjykatës Themelore në Prishtinë ka nisur gjykimi i parë në mungesë për krime lufte, ndaj të akuzuarit...

Sulme me dronë në Krime, shkatërrohen dy anije zbarkuese ruse

Departamenti i Inteligjencës në Ministrinë ukrainase të Mbrojtjes, ka thënë se ushtria e Ukrainës i ka dëmtuar dy anije zbarkuese ruse...

Rusia thotë se zmbrapsi një sulm ukrainase me dronë në Krime

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se e ka zmbrapsur një sulm ukrainas me dronë në Gadishullin e uzurpuar nga Moska,...

Mali i Zi liron dy të dyshuar për krime lufte në Kosovë

Gjykata e Lartë në Bjello Pole ka liruar nga paraburgimi shtetasin serb, Zhivko Vuksanoviç, 62 vjeç, ekstradimin e të cilit e...

“Paratë do të përdoren për luftën”, Rusia nxjerr në shitje shtëpinë e Zelenskit

Rusia ka nxjerr në ankand apartamentin e presidentit të Ukrainës, Volodymir Zelensky. Banesa ndodhet në Krime. Lajmin e ka bërë me dije...

Arrestohet në Mal të Zi një i dyshuar për krime lufte në Kosovë

Policia e Malit të Zi e ka arrestuar të enjten një shtetas kosovar me iniciale M.V., nën dyshimin se ka kryer...

Kosova nxjerr rezolutë për hetimin ndërkombëtar të sulmeve në Banjskë

Kuvendi i Kosovës e ka miratuar të enjten një rezolutë, e cila e dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës më 24...

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për krime lufte në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi më 15 shtator se ka ngritur aktakuzë kundër një të pandehuri me inicialet S.F, për...

“Nuk ka gjenocid në Ukrainë”, hetuesit ndërkombëtarë: Deri tani vetëm krime lufte

Kreu i Komisionit të pavarur ndërkombëtar për hetimin e luftës në Ukrainë përmendi të hënën një seri krimesh të kryera nga...

Trupat ukrainase zbarkojnë në Krimenë e pushtuar, Ukraina mban “sekret” operacionin

Ukraina ka pohuar se një kontigjent i trupave të saj ka zbarkuar në Krimenë e pushtuar nga rusët në Ditën e...

Rusia akuzon Ukrainën tentoi të sulmonte urën në Krime

Forcat e mbrojtjes ajrore të Rusisë kanë rrëzuar dy raketa ukrainase mbi urën që lidh Krimenë e aneksuar me Rusinë, tha...

Kosova arreston dy serbë të përfshirë në krime lufte, reagon Serbia

Policia e Kosovës i ka arrestuar dy persona të dyshuar për krime lufte në Kosovë gjatë viteve 1998-1999, në dy operacioneve...

Rusia raporton për sulme me dronë në bazën e saj Detin e Zi dhe Krime

Ushtria ruse ka thënë se i ka zmbrapsur sulmet me dronë në bazën më të madhe detare në Detin e Zi...

Zelensky: Ura e Krimesë duhet të neutralizohet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë të premten se ura që lidh gadishullin e Krimesë me Rusinë “sjell luftë, jo...

Zjarr në një bazë ushtarake në Krime, evakuohen banorët dhe mbyllet autostrada

Një zjarr që shpërtheu pranë një baze ushtarake të stërvitjeve në distriktin Kirovske në gadishullin e Krimesë ka detyruar evakuimin e...