krimesë

Rusia pretendon se shmangu sulmin në urën e Krimesë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të shtunën se forcat e saj shkatërruan tre drone të marinës ukrainase, të cilët do...

Rusia pretendon se ka penguar dy dronë amerikanë afër Krimesë

Moska se ngriti në ajër dy avionë luftarakë për të penguar dy dronë vëzhgues amerikanë afër Krimesë. Ministria ruse e Mbrojtjes shkroi...

Sulmi ndaj urës së Krimesë, FSB arreston 8 të dyshuar, akuza shërbimeve ukrainase

Shërbimi rus i sigurisë, FSB, ka publikuar një video që tregon kamionin e përfshirë në sulmin ndaj urës së Krimesë. Ndërsa...

Shpërthimi shkatërroi urën e vetme që i lidh me Rusinë, reagon zyrtari i Krimesë

Një shpërthim i ndodhur në orët e para të mëngjesit të së shtunës shkatërroi urën e vetme që lidh Rusinë me...

Nuk do ketë luftë frontale Rusi – Ukrainë, sipas Konsullit të Nderit Bajraktari

Nuk do të ketë luftë frontale mes Rusisë dhe Ukrainës, sipas Konsullit të nderit të Ukrainës në Shqipëri, Bled Bajraktari. Kjo, pavarësisht...

Tërheqja trupave ruse nga Ukraina nuk është bindëse, sipas NATO-s

Ministrat e vendeve anëtare të NATO-s u mblodhën të mërkurën në Bruksel në një kohë kur aleanca ushtarake akuzon Rusinë se...

Scholz në Ukrainë: Jemi me ju

Kancelari gjerman Olaf Scholz u takua të hënën në Kiev me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskij, ku shprehu mbështetjen e Gjermanisë...

Disa vende u kërkojnë shtetasve të tyre të largohen nga Ukraina

Disa shtete u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina, pasi shqetësimet se Rusia do ta pushtojë atë, sa...

Putini siguron Macronin se nuk do ta përkeqësojë konfliktin me Ukrainën

Presidenti rus Putin e siguroi presidentin francez Macron se nuk do t’i shtojë forcat ruse në kufi me Ukrainën. Kështu deklaroi...

Blinken: SHBA pro zgjidhjes diplomatike të krizës Ukrainë – Rusi

SHBA preferon një zgjidhje diplomatike të tensioneve mes Rusisë dhe Ukrainës, sipas sekretarit të shtetit Blinken. Blinken thotë se SHBA, në koordinim...