kritika

”Të lodhur nga kritikat”, Hungaria-BE-së: Mjaft ndërhytë në çështjet e brendshme

Hungarisë i ka ardhur në majë të hundës nga kritikat e Perëndimit. Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i vendit Peter Szijarto,...

Johnson akuza pasardhësit Sunak: I ka lejuar BE-së shumë ndikim në Britani

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson kritikoi sot marrëveshjen e kryeministrit aktual Rishi Sunak me Bashkimin Evropian për Irlandën e Veriut pas Brexit. Ai...

“Ukraina” përçan G20-n, Lavrov kritika Perëndimit, Blinken: Mbështesim Kievin

Një minutë heshtje e mbajtur në nder të viktimave të tërmeteve në Siri dhe Turqi ishte një moment i rrallë uniteti...

Dhuna e adoleshenteve, kritika e ekspertit: Shkolla asnjë masë, vetëm justifikime

Eksperti i Arsimit, Ndriçim Mehmeti analizoi në studion e emisionit Review, në Euronews Albania rastet e dhunës mes adoleshentëve në gjimnaze...

Turqia kritika Suedisë pasi refuzoi të ekstradojë një gazetar

Turqia është zemëruar me refuzimin e Suedisë që të ekstradojë një gazetar, të cilin Ankaraja e kërkon në këmbim të ratifikimit...

“Të pamend, injorantë”, Milo përgjigje kritikëve të Enver Hoxhës për luftën

Historiani Paskal Milo e cilëson debat të nxitur nga njerëz injorantë në fushën e historisë atë lidhur me Luftën Nacional-Çlirimtare. Në emision...

“Duhet të bëhemi më shpesh bashkë”, Kurti: T’i pranojmë njëri-tjetrit kritikat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të kuvendeve të Kosovës dhe Shqipërisë kërkoi më...

Kritika ndaj Scholz për mbështetjen e projektit kinez

Kancelari gjerman Olaf Scholz u përball me kritika të enjten, pasi një raportim i mediave e akuzoi atë se po inkurajonte...

Valë kritikash ndaj Rusisë, Guterres: E papranueshme ideja e një konflikti bërthamor

Një breshëri kritikash ra mbi Rusinë në Këshillin e Sigurimit, pas dekretit për mobilizimin ushtarak për të luftuar në Ukrainë dhe...

Eurodeputetët kritika të drejtpërdrejta Orban: Hungaria, jo më një shtet demokratik

Hungaria nuk është më një demokraci plotësisht funksionale, ishte ky qëndrimi i deputetëve të  Parlamentit Evropian . Ky shtet sipas tyre  duhet...

‘Institucionet kanë funksionuar siç duhet’, Rama iu përgjigjet kritikëve

Pas ngjarjeve në Gramsh dhe Poliçan, kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur reagimeve që kanë ardhur nga kritikët. Sipas tij të gjithë...

Përballimi i zjarreve, Llatja: Rama na kritikon, por edhe lavdëron

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Gledjan Llatja u shpreh se kryemiinstri Edi Rama jo vetëm i ka kritikuar kryebashkiakët, por edhe...

Banka Botërore kritika qeverisë për PPP-të

Banka Botërore dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) në një studim të fundit mbi potencialet e pashfrytëzuara të ekonomisë shqiptare, nxorrën në...

Marrëveshja Serbi-Rusi, reagime të forta në Kosovë për furnizimin me gaz   

Situata gjeopolitike në Evrope është përcjellë me zhvillime dramatike edhe në sektorin energjik, me shumë vende evropiane që janë në garë...

Vendimi i qytetit francez për të lejuar burkën kritikohet nga opozita

Qyteti francez Grenobël ka autorizuar mbajtjen e së ashtuquajturës burkë nga gratë myslimane në komplekset shtetërore të pishinave, duke rindezur një...

‘Në një vit tregoi paaftësi’, Memli Krasniqi akuza ndaj Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës në opozitë, Memli Krasniqi, e ka cilësuar si të paaftë, jokompetente dhe në dëm të...