kriza energjitike

Paralajmërojnë ekspertët: Kriza energjetike në BE nuk ka pëfunduar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të...

“Dimri më i vështirë pas Luftës së II Botërore”, Rama flet për krizën energjetike

Kryeministri Edi Rama, gjatë një takimi me operatorët turistikë dhe të hotelerisë në Gjirokastër, ka folur edhe për luftën në Ukrainë. Në...

Rama në Kongresin e PES kërkon mbështetje për krizën energjitike

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kongresin e Partive Socialiste Europiane në Berlin u fokusua tek kriza energjitike. Rama...

Balluku-institucioneve: Kurseni 15% të energjisë në krahasim me një vit më parë

Zv.kryeministrja Belinda Balluku dhe njëkohësisht ministre e Energjisë dhe Infrastrukturës u shpreh se institucionet duhet të kursejnë 15% të energjisë së...

“Ulin faturat”, Karakaçi: 510 familje instaluan pajisjet fotovoltaike

Drejtori i Përgjithshëm i Politikave dhe Zhvillimit të Energjisë dhe Industrisë në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë Enea Karakaçi, tha se...

Elezi: Aksionet e qeverisë tregojnë keqmenaxhim, janë bërë vjedhje në energji

Eksperti i ekonomisë Eduard Elezi, në një intervistë për Euronews Albania është shprehur se masat që ka ndërmarrë qeveria ditët e...

Beqiri: Duhet përmirësim në paketën fiskale, paketa e qeverisë s’është ndihmëse

Eksperti i ekonomisë Gent Beqiri, tha se paketa që prezantoi qeveria ditën e sotme nuk është ndihmëse. Në emisionin “Sot” në Euronews...

Kuota 800 KW/orë, Ahmeti: S’është masë drastike, sasi e nevojshme për familjarët

Drejtor i Entit Rregullator të Energjisë, Petrit Ahmeti, u shpreh se masa që familjet të shpenzojnë 800 kilovat orë energji në...

Krizë për energjinë elektrike, ulet rezerva në Fierzë. Kosova prodhon sasi minimale 

Shqipëria nuk ka mundur të blejë energji javën e fundit të gushtit dhe ka vënë në funksion turbinate e Fierzës. Kjo...

Orare për ujin e ngrohtë në Gjermani, kufizohet ndriçimi në rrugë, shkak kriza

Gjermania vendos të reduktojë përdorimin e ujit të nxehtë, po kufizon ndriçimin e dritave në rrugë, pasi po ndihet gjithnjë e...

Familjet e pasura mund të paguajnë më shumë për energjinë, paralajmëron Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se familjet e pasura në vend mund të paguajnë më shumë në faturën e energjisë elektrike...