kriza

BE del nga kriza energjetike, bien çmimet e gazit, faturat kthehen si para luftës

Kriza energjetike në Evropë duket se ka marrë fund vetëm një vit pasi çmimet e saj thyen të gjitha rekordet. Faturat...

Mbahet samiti i vendeve të Amazonës: Duhet reagim i përbashkët për krizën e klimës

Liderët politikë të 8 vendeve që ndajnë territorin e Amazonës kanë nisur një samiti 2-ditor në Belem të Brazilit, në përpjekje...

Njerëzit në Lisbonë në krizë strehimi, nuk paguajnë dot qiratë. Shpërthejnë tubimet

Rritja e shpejtë e çmimeve në tregun e pronave ka krijuar probleme sociale në Portugali. Mijëra njerëz janë ngritur në protestë...

Kriza politike në Bullgari, qytetarët votojnë në zgjedhjet e pesta brenda dy viteve

Këtë të diel në Bullgari zhvillohen zgjedhjet parlamentare, të pestat në më pak se dy vite. Vendi vijon të jetë në krizë...

Ikën kriza energjetike, KESH fiton 12 mln euro në janar

Hidrocentralet e Drinit po prodhojnë energji elektrike që nga mesi i muajit nëntor, jo vetëm për të furnizuar vendin, por edhe...

Balluku: Në kulmin e krizës energjitike, mbrojtëm biznesin e vogël dhe atë të mesëm

Zëvëndëskryeministrja Belinda Balluku, në cilësinë ministres së Energjisë dhe Infrastrukturës mbajti këtë të enjte një takim përfaqësues të prodhuesve të energjisë elektrike,...

Energjia “del” nga kriza, KESH vazhdon të shesë, fiton mbi 13 mln euro për 20 ditë

Shqipëria po furnizohet me energji elektrike nga hidrocentralet vendase, e madje një pjesë të saj po e shet në treg të...

Tmerri përmes pikturave, kriza e urisë nga epoka sovjetike deri më sot

I ashtuquajturi plan ekonomik dhe 5-vjeçar u prezantua për herë të parë në Ukrainë në vitin 1932 me urdhër të Stalinit. Për...

Kriza ekonomike tejkalon partitë, edhe socialistët të pakënaqur me masat e qeverisë

Jo vetëm opozita, por edhe votuesit e majtë mendojnë se paketat e ndihmës e dhënë nga qeveria nuk u shërben familjeve...

‘Gjithë jetën vetëm kriza’, revolta e Lapajt: Njerëzit janë të pashpresë

Avokati Adriatik Lapaj tha në emisionin Barometri se politikat e gabuara dhe të paqëndrueshme kanë bërë që vendi ynë të vuajë...

Kriza e çmimeve varfëron shqiptarët, gjetjet e Barometrit

Barometri konfirmon përkeqësimin e gjendjes ekonomike të familjeve për shkak të rritjes së çmimeve edhe në dy muajt e fundit. 53.4% e...

Kriza energjetike, Von der Leyen: 1 mld euro mbështetje për Ballkanin Perëndimor

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen thotë se Komisioni Europian do të miratojë një paketë me vlerë 1 miliard euro...

Hungaria është kundër propozimit të KE-së për krizën energjetike

Hungaria nuk i mbështet propozimet e Komisionit Evropian për të luftuar krizën energjetike dhe këmbëngul që të gjitha vendimet për këto...

Qyteti i Nju Jorkut shpall emergjencë për ‘krizën’ e emigrantëve

Kryetari i bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për të trajtuar një “situatë krize” për shkak...

‘Jo vetëm ftohtë’, Europa kërcënohet nga një krizë edhe më e madhe këtë dimër

Europianët presin më frikë dimrin - por i ftohti dhe errësira - nuk janë e vetmja ‘e keqe’ që u kanoset. Lufta...

Fatmir Mediu: Rreziku i Shqipërisë nga Kina në ekonomi dhe investime

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu tregoi në një intervistë për Euronews Albania rreziqet e Shqipërisë nga Kina sa i takon...