krize

Franca provokon Italinë, nisin përplasjet brenda BE-së për Melonin

Giorgia Meloni po e bën të qartë që marrëdhëniet e saj me francezët nuk do të jenë më të mirat. Me ardhjen...

A është ky shteti që do të zëvendësojë Britaninë si një nga 3 superfuqitë e Europës?

Dikur ishin 3. Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe janë njohur gjithnjë si tre ekonomitë kryesore të Bashkimit Europian. Por tani që Britania...

Cilat janë 3 shtetet që po kërcënojnë hapur ‘bashkimin’ europian?

Një trekëndësh i ri mes këtyre 3 shteteve duket se është kthyer në kërcënimin më të ri të unitetit europian. Lufta në...

Njihuni me gruan që nuk paguan fatura energjie prej 10 vitesh

Ndërsa kriza e kostos së jetesës përhapet në të gjithë Evropën, ne të gjithë po kërkojmë dëshpërimisht mënyra për të ulur koston e...

Ukrainasit në radhë për bukë, fshatrat pa ushqim dhe pa energji elektrike

Toka e famshme bujqësore e Ukrainës duhet të shërbejë si shportë buke për botën, por pas muajsh të tërë luftë, bollëku...

Pse kriza në Europë mund të jetë pikërisht ajo që i duhet SHBA-së?

Pse SHBA-ja mund të përfitojë më shumë se kushdo nga kriza në Europë? 'Europa është në prag të një recesioni. Kjo mund...

Pas gazit, Putin kërcënon Europën me një krizë të dytë

Pas gazit, Putin duket se e ka shënjestruar Europën për një krizë të dytë, efektet e të cilës ama, nuk do...

Çfarë e pret botën nëse Rusia ndërpret papritmas eksportin e uraniumit?

Pse Perëndimi refuzon kategorikisht të sanksionojë uraniumin rus dhe ç’ndodh nëse Putin vendos papritur t’i ndërpresë eksportet? Perëndimi ka qenë i gatshëm...

Drejtori i KESH: Nëse nuk ka reshje do t’i drejtohemi importit

Drejtori i KESH-it, Ergys Verdho tha për Euronews Albania se nëse këtë dimër nuk ka reshje mjaftueshëm do t’i drejtohen importit...

Krizë për energji në Europë, çmimet fluturojnë mbi 700 €/mwh

Çmimi i energjisë ka arritur një tjetër rekord në tregjet ndërkombëtare. Një megavat orë energji elektrike kushton 625 euro, ndërsa në pikun...

Banorët në Shkup protestojnë për energjinë elektrike

Faturat e papaguara të energjisë elektrike të disa familjeve, kanë çuar në dënimin kolektiv të tre fshatrave pranë Shkupit. Përveç familjarëve, dëmi...

Mund të kemi ndërprerje të energjisë për shkak të krizës, paralajmëron eksperti

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli thotë se Shqipëria, por edhe vende të Bashkimit Evropian po përballen me një krizë të rëndë...

Qeveria polake kritika për trajtimin e krizës së lumit Oder

Gjysmë ton peshq të ngordhur në orë aktualisht rrjedhin nëpër lumin Oder në Poloni, së bashku me zogj të panumërt të...

OBSH: Ukraina në krizë shëndetësore, rrezik shpërthimi i kolerës

OBSH ka ngritur alarmin se Ukraina po përballet me një emergjencë shëndetësore, pasi konflikti me Rusinë po zgjat dhe ndërhyrja e...

Zv.kancelari gjerman: Mungesa e gazit mund të shkaktojë krizë ekonomike

Zëvendës kancelari gjerman, njëherësh Ministri i Ekonomisë, Robert Habeck paralajmëroi këtë të hënë se mungesa e gazit gjatë dimrit në Evropë...

Kriza ushqimore, ministrja Krifca thirrje për rritje bashkëpunimi

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Frida Krifca, pjesëmarrëse në Konferencën për Krizën Ushqimore Globale  komentoi rëndësinë e bashkëpunimit, në prag...