krize

Papa Françesku: Nagorno-Karabaku po përjeton krizë humanitare

Papa Françesku bëri thirrje të dielën për bisedime mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, për ta kthyer paqen në Nagorno-Karabak, duke shtuar se...

“Kurti do shkaktojë krizë të madhe në Veri”, çfarë paralajmëron deputeti Berisha

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha tha në një intervistë për Euroneës Albania se Albin Kurti do të shkaktojë...

Kriza/ Pakistani arrin një marrëveshje financimi prej 3 mld dollarësh me FMN

Pakistani i goditur nga kriza ka arritur një marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbi 3 miliardë dollarë (2.4 miliardë £)...

Behgjet Pacolli: Rama shumë i rëndësishëm në rajon, kemi nevojë për të në Kosovë

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama ka një rol shumë të rëndësishëm në...

OKB: Kriza ushqimore do ta destabilizojë edhe më shumë Lindjen e Mesme

Programi Botëror i Ushqimit ka shprehur shqetësime se një krizë e vazhdueshme ushqimore në Lindjen e Mesme, mund të destabilizojë edhe...

Taksat, borxhet, punëtorët/ Disa bashki në krizë, të tjerat ecuri pozitive në 2022

61 bashkitë e vendit arritën të mbledhin 27.6 mld lekë taksa në vitin 2022. Shuma e mbledhur është më e lartë se...

Juventusi në krizë, Milan dhe Interi bëjnë detyrën. Napoli i pandalshëm

Juventusi vijon krizën e rezultateve në kampionatin Italian, me bardhezinjtë të cilët regjistruan një tjetër disfatë, këtë herë ndaj Napolit. Në...

Daçiç akuzon autoritetet e Kosovës se po krijojnë krizë të re

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha të dielën se përmes arrestimit të serbëve në Kosovë, Qeveria e Kosovës dëshiron...

Rritja e pagave, Malaj: Mund të na ndodhë si Greqia, burimi i fondit i paqartë

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj tha në një intervistë për Euronews Albania se është e rëndësishme të sqarohet burimi i fondit...

Krizë çmimesh në Gjeorgji, rriten çmimet e blerjes dhe dhënies me qira të pronave

Çmimet e shtëpive në Gjeorgji kanë arritur në stratosferë. Edhe qiraja është më e shtrenjtë se kurrë. Lajmi është i mirë për...

“31 dhjetori sfidë”, Balluku: Do të ketë kërkesë të lartë për energji

Nata e ndërrimit të viteve për shkak të kërkesës së lartë për energji do të jetë një sfidë për KESH dhe...

‘RMV-ja është në pikë kritike’, Pendarovski: Po bie besimi te institucionet dhe BE

Maqedonia e Veriut ndodhet në një pikë kritike për shkak se është lëkundur besimi i qytetarëve tek institucionet vendase, por edhe...

Përballja me krizën energjetike, evropianët nisin kursimin

E mbërthyer nga kriza energjetike, Evropa ka filluar të kursejë. Në shumë vende po merren masa për të reduktuar konsumin, si...

Selami Xhepa ngre alarmin: Kjo shtresë e shoqërisë mund të shkojë në varfëri

Profesori i ekonomisë Selami Xhepa u shpreh në Euronews Albania se është shqetësuese që 1 në 2 persona tek ata me...

Kriza e çmimeve varfëron shqiptarët, Lapaj: Ngelëm si barut i lagur që nga 90’

Barometri konfirmon përkeqësimin e gjendjes ekonomike të familjeve për shkak të rritjes së çmimeve edhe në dy muajt e fundit. Avokati Adriatik...

Escobar: Pa zgjidhje për Asociacionin do të ketë krizë të vazhdueshme

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se Kosova e ka për obligim formimin e...