kroaci

Ish-ministri i Jashtëm kroat: Ja kur do ta njohë Serbia Kosovën

Ish-ministri i Jashtëm kroat, Davor Ivo Stier komentoi në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania situatën mes Kosovës dhe...

Prifti në Kroaci pranon se ka abuzuar seksualisht me 13 djem të mitur

Prifti dhe ish-rektori i Fakultetit Teologjik Katolik në Rijeka, Milan Špehar, pranoi sot se ka abuzuar seksualisht me 13 djem nga...

Në Kroaci strehohen 19 të plagosur ukrainas

Në Kroaci kanë arritur 19 persona të plagosur, të shoqëruar nga familjarët e tyre nga Ukraina. Atyre u është siguruar kujdesi në...

Kroacia deporton emigrantët në Bosnje

Një grup prej 93 emigrantësh, të cilët u deportuan nga Kroacia në Bosnje e Hercegovinë , mëngjesin e 31 marsit, ndodhen...

Rrëzohet një avion ushtarak në Kroaci

Gjatë stërvitjes në zonën afër Goricës së Madhe, një avion ushtarak BZS SkyLark është rrëzuar për shkak të problemeve teknike. Nuk ka...

Aksidenti në Kroaci, 41-vjeçari shqiptar që humbi jetën ishte pjesë e FA (FOTO)

Aksidenti tragjik i mbrëmjes së kaluar në Kroaci, ku një autobus shqiptar u përmbys në rrugë, e për pasojë humbi jetën...

Ç’thonë autoritetet kroate për aksidentin e autobusit nga Shqipëria? Flet ambasadori

Ambasadori i Shqipërisë në Kroaci, Riza Poda tregoi në një intervistë për Euronews Albania qëndrimin e autoriteteve kroate për aksidentin e autobusit...

Aksidenti i autobusit në Kroaci, ambasadori: Ja gjendja e të plagosurve shqiptarë

Ambasadori i Shqipërisë në Kroaci, Riza Poda tregoi në një intervistë për Euronews Albania gjendjen e të plagosurve nga aksidenti i...

Aksidenti i autobusit me targa shqiptare në Kroaci, identifikohen të plagosurit

Identifikohen disa prej të plagosurve nga aksidenti i rëndë ku u përfshi autobusi me pasagjerë shqiptarë në Kroaci. Bëhet me dije se...

Përmbyset autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humb jetën një person

Një autobus me targa shqiptare është aksidentuar në autostradën A1 ndërmjet Brinjes dhe kryqëzimit Ogulin në drejtim të Zagrebit, në Kroaci. Sipas...

Kroaci, në dy muaj sekuestrohen më shumë euro false sesa në gjithë vitin 2022

Që nga kalimi në euro më 1 janar të këtij viti, në Kroaci janë sekuestruar një sasi e konsiderueshme e kartëmonedhave...

Tërmet i fuqishëm godet Kroacinë, sa ishte magnituda

Një tërmet i fortë është ndjerë në Kroaci paraditen e kësaj të enjteje. Lëkundjet kanë tronditur vendin në orën 10:47. Sipas EMSC,...

Çfarë më tha në telefon këshilltari i presidentit kroat, flet kryetari i shqiptarëve

Unioni i Shqiptarëve në Kroaci ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të presidentit kroat, Millanoviç, sipas të cilit Kosova i është...

Esat Çollaku: Presidenti kroat bën gafa politike të herëpashershme

Unioni i Shqiptarëve në Kroaci ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të presidentit kroat, Millanoviç, sipas të cilit Kosova i është...

‘Ndërkombëtarët aneksuan Kosovën’, deputetja shqiptare kundër presidentit kroat

Deputetja shqiptare në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj ka reaguar ndaj një deklarate të presidentit kroat, Zoran Milanoviç, i cili tha se...

Gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve, Holandë-Kroaci dhe Spanjë-Itali

Holandë-Kroaci dhe Spanjë-Itali janë dy gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve për sezonin 2022-2023. Dy përballje që premtojnë spektakël, teksa priten me...