kroaci

Stuhi në Kroaci, rrëshqitje dheu në rrugë

Për shkak të shiut të dendur dhe stuhisë në shumë pjesë të Kroacisë ka pasur dëme të shumta materiale, ndërsa Gorski...

Treni përplaset me makinën në Kroaci, 3 viktima, mes tyre 2 fëmijë

Një vajzë 27-vjeçare dhe një fëmijë 4 vjeç kanë vdekur në vend, ndërsa një vajzë po 4 vjeç ka ndërruar jetë...

Bombarduesit amerikanë sot mbi katër vende të rajonit 

Sot, dy bombardues amerikanë B-52 fluturojnë mbi Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Kroacinë dhe Shqipërinë në një fluturim të ulët. Në...

Aksidentohet autobusi me pasagjerë në Kroaci, të paktën 12 të vdekur

Një autobus me targa polake është përfshirë në një aksident të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan mëngjesin e së shtunës. Të paktën...

Sa kushtoi super ura mbi Adriatik që lidhi kroatët

Radhët e gjata dhe bllokimet e turistëve dhe qytetarëve kroatë do të mbeten tani pjesë e së kaluarës pasi ura e...

Hapet ura 2140 metra e gjatë që do transformojë udhëtimin në Ballkan

Hapet në Kroaci ura e shumëpritur e cila lidh bregdetin e saj jugor të Adriatikut, me pjesën tjetër të vendit duke...

Vuçiç: Kam dërguar kërkesë për të hyrë në Kroaci, por është refuzuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka reaguar në lidhje me vendimin e autoriteteve kroate, për mos lejimin e një vizite të...

Serbia vendos regjim të veçantë kontrolli ndaj zyrtarëve kroatë

Nga 17 korriku, të gjithë zyrtarët kroatë do të vendosen nën një regjim të veçantë kontrolli. Ky urdhër që ka hyrë në...

Vuçiçit i ndalohet hyrja në Kroaci

Autoritetet kroate i kanë ndaluar hyrjen në vend Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Ky i fundit kishte planifikuar një vizitë private në kampin e...

Përhapen zjarrët në Evropë, digjen mijëra hektarë tokë në Portugali e Francë

Vatrat e zjarrit që kanë shpërthyer në shumë rajone portugeze po rrezikojnë qendrat e banuara. Në Periferi të Lisbonës, zjarrfikësit nuk...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet...

Mishi dhe qumështi s’mund të sillen në Kroaci prej udhëtarëve nga Kosova

Administrata Doganore Kroate publikoi sot udhëzimet se sa dhe çfarë lloj mallrash mund të transportohen përtej kufirit. Sipas këtioj udhëzimi, banorët e...

Alarme të rreme për bomba në Zagreb

Policia e Zagrebit mori disa raportime për bomba në Zagreb, të dielën. “Detyra operative e Departamentit të Policisë së Zagrebit në një...

Kroacia mund të miratojë euron në janar 2023

Kroacia mund të jetë vendi i ardhshëm që do t'i bashkohet eurozonës pasi Komisioni dha miratimin e tij të mërkurën. Nëse masa...

Kryeministri kroat takohet me Zelenskin në Kiev

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç ka arritur në Kiev për të zhvilluar bisedime me presidentin ukrainas, Volodimir Zelenski. Në këtë takim, Zelenski do...

Serbët e boshnjakët duhet të aplikojnë për autorizim para se të hyjnë në Kroaci

Serbët dhe boshnjakët do ta kenë të pamundur që të udhëtojnë për në Kroaci vetëm me pasaportë, pasi më parë do...