kroacia

Kroacia “godet” Serbinë në OKB, bën thirrje për njohjen e Kosovës

Kroacia bëri thirrje për njohjen e Kosovës si anëtar i barabartë i bashkësisë ndërkombëtare para Kombeve të Bashkuara. Presidenti i Kroacisë Zoran...

Kroacia e njeh Holodomorin si gjenocid

Parlamenti i Kroacisë votoi të mërkurën për njohjen e Holodomorit si gjenocid. Ky term nënkupton vdekjen e miliona njerëzve në Ukrainë në...

“Euro do sjellë stabilitet”- Von der Leyen përshëndet futjen e Koroacisë në Shengen

Ardhja e vitit 2023 solli përfshirjen e Kroacisë në zonën Shengen dhe bashkimin e saj me monedhën e përbashkët Euro. Presidentja e...

Kroacia, zyrtarisht pjesë e Eurozonës dhe Shengenit

Kroacia është bërë shteti i 20-të anëtar i BE-së që hyri në Eurozonë dhe zëvendëson monedhën e saj kombëtare, kunën, me...

Në vitin 2022, Kroacia lëshoi ​​më shumë se 100.000 leje pune për të huajt

Kroacia këtë vit ka lëshuar më shumë se 100 mijë leje pune për punëtorët e huaj dhe arsyeja për këtë janë...

Kroacia refuzon pjesëmarrjen në misionin e BE-së për trajnimin e forcave ukrainase

Ligjvënësit kroatë më 16 dhjetor refuzuan një propozim që Kroacia t’i bashkohet një misioni të BE-së në mbështetje të ushtrisë ukrainase. Qeverisë...

Messi kalon në avantazh Argjentinën përballë Kroacisë

Argjentina ka kaluar në epërsi në përballjen me Kroacinë, e vlefshme për gjysmëfinalen e Botërorit "Katar 2022". Lionel Messi i ka dhënë...

Argjentina me mungesa, Kroacia e plotë për ndeshjen gjysmëfinale

Argjentina dhe Kroacia vijojnë përgatitjet në prag të sfidës gjysmëfinale që zhvillohet të martën në stadiumin Lusail. Tek albiçelestët situata nuk është...

Kroacia pranohet në zonën Schengen

Ministrat e Punëve të Brendshme të Bashkimit Evropian miratuan më 8 dhjetor hyrjen e Kroacisë në zonën e Schengenit. Sipas këtij vendimi,...

Kualifikohet Maroku, Kroacia eliminon Belgjikën e Lukakut

Maroku dhe Kroacia shkuan në fazën eliminatore nga Grupi F, Belgjika dhe Kanadaja duhet të kthehen në shtëpi tashmë pas fazës...

Kroacia drejt Schengen-it, heq kontrollet për 40 për qind të vijës kufitare

Pasi Kroacia të bashkohet me zonën Schengen, kontrollet kufitare me shtetet anëtare si Slloveninë dhe Hungarinë do të hiqen duke filluar...

Presidenti kundër trajnimit të ushtarëve ukrainas në Kroaci

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Pllenkoviç dënoi kundërshtimin nga ana e presidentit Zoran Millanoviç ndaj ofertës së Ministrisë së Mbrojtjes që ushtarët...

Përfundon raundi i parë për marrëveshjen e sigurimeve shoqërore me Kroacinë

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se Shqipëria dhe Kroacia kanë përfunduar raundin e parë të negociatave për marrëveshjen e sigurimeve shoqërore. Rama...

Destinacioni më i preferuar në Europë sipas studimeve

Kroacia është konsideruar si destinacioni më i kërkuar në të gjithë Evropën, sipas të dhënave më të fundit të ofruara nga...

‘Çmenduri’, Vuçiç akuza ndaj Zagrebit për refuzimin e vizitës

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u shpreh një ditë më parë se autoritetet kroate e kishin refuzuar dy herë kërkesën e tij...

Kroacia hyn në Eurozonë, anëtari i 20-të i bllokut të monedhës së përbashkët

Kroacia është zyrtarisht anëtarja e 20-të e Eurozonës. Përfshirja në bllokun që përdor monedhën e përbashkët vjen në një kohë të...