Kryesoret

Kush është 36-vjeçari që përflitet të jetë pasardhësi Putin?

A mund të jetë 36-vjeçari Dmitry Kovalev, pasardhësi i ardhshëm i Putin? Mandati i Putin mbaron në vitin 2024, dhe nëse ai...

20 shtetet që po shpopullohen më shpejt, Shqipëria në 10-she

Që nga vitet 1900, popullsia globale ka qenë vetëm në rritje, me shtete si Kina apo India që përfaqësojnë rritjen më...

Si do të udhëtojmë brenda 50 viteve të ardhshme?

Në më pak se 100 vite, njerëzimi kaloi nga kuajt tek udhëtimet hapësinore. Dëshira jonë e pashuar për të zbuluar dhe nevoja...

Çfarë përmban marrëveshja me Kishën Serbe dhe sa rrezikon Abazovic?

Qeveria malazeze po përballet me mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme pas vendimit të kryeministrit me origjinë shqiptare Dritan Abazovic, për të...

Rrëzohet qeveria bullgare pas votës së mosbesimit në parlament

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov u rrëzua këtë të mërkurë pas një vote mos-besimi në parlament. Kjo votë u thirr si...

Vajza e Elon Musk ndryshon gjininë dhe i del kundra të atit

Një nga fëmijët e miliarderit Elon Musk ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm duke dalë publikisht kundër të atit. Vajza e Elon...

Brukseli propozon embargo të naftës ruse deri në fund të vitit

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka prezantuar të mërkurën propozimin për embargon mbarë europiane të naftës ruse, një...

Mesazhi i NASA-s rrezikon Tokën nga një sulm alien, paralajmërojnë shkencëtarët

Disa shkencëtarë nga Oxford kanë paralajmëruar se një mesazh i koduar që NASA po planifikon të dërgojë në hapësirë do ta...

Ndërron jetë Madeleine Albright

Ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeleine Albright ka ndërruar jetë nga kanceri në moshën 84-vjeçare. Albright ishte gruaja e parë që ka mbajtur...

Mesazhet e koduara, grupet kriminale përdorin aplikacione të pagjurmueshme

Zhvillimet teknologjike i kanë dhënë mundësi krimit të komunikojë në distancë i pa-shqetësuar se aktiviteti i tyre mund të zbulohet. Bëhet fjalë...

Çfarë është në lojë mes 2 superfuqive më të mëdha në botë?

Ditën e sotme presidenti i SHBA Joe Biden, do të lidhet me homologun e tij kinez Xi Jinping, në një telefonatë...

Çfarë i lidh Kinën dhe Rusinë dhe si ka ndikuar lufta në Ukrainë?

Lufta në Ukrainë nuk kishte si të mos sillte disa ndryshime thelbësore në marrdhëniet Kinë-Rusi. Gjatë qeverisjes disa vjeçare të Xi Jinping...

Refuzohet kërkesa e opozitës, Kuvendi s’do diskutojë sot për rritjen e çmimeve

Kërkesa e deputetëve të opozitës për interpelancë me kryeministrin Edi Rama për rritjen e çmimeve dhe situatën ekonomike në vend nuk...

Zelenski propozon aleancë të re, i kërkon SHBA të bëjë më shumë

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka folur të mërkurën përpara Kongresit amerikan në një lidhje me video, teksa i ka kërkuar...

Mbi 18 mln viktima, vdekjet nga COVID 3 herë më të larta sipas raportit

Më shumë se 18 milionë njerëz kanë vdekur për shkak të COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, thuhet në një raport...

Forcat ruse 25 km larg qendrës së Kievit

Pjesa më e madhe e forcave tokësore ruse janë aktualisht rreth 25 kilometra larg nga qendra e kryeqytetit ukrainas, Kiev, tha...