KUBI

“Vax” përzgjidhet si fjala e vitit nga Universiteti i Oxford-it

"Vax" është përzgjedhur si fjala e vitit nga hartuesit e fjalorëve në Oxford English Dictionary (OED). Një zgjedhje e tillë është bërë...

Xi Jinping: Ndalohet financimi i projekteve të qymyrit jashtë shtetit

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, njoftoi gjatë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se Kina do të ndalojë financimin e projekteve të...

Dy motra japoneze bëhen binjaket më të vjetra në botë

Dy motra japoneze 107-vjeçare janë bërë pjesë e librit të rekordeve Guinness si binjaket identike më të vjetra në botë. Motrat...

Reagime pas vendimit në Kosovë, Osmani: Ftoj BE-në të ushtrojë presion mbi Serbinë

Vendimi që ka marrë Republika e Kosovës për heqjen e targave serbe dhe vendosjen e targave të përkohshme në kufi ka...

Drejtuesja e opozitës bjelloruse takohet me presidentin Biden

Në Shtëpinë e Bardhë është organizuar një takim mes drejtueses së opozitës së Bjellorusisë, Sviatlana Tsikhanouskaya, dhe presidentit të Shteteve të...

UN Women: Përfundon nisma e rritjes së ndërgjegjësimit për barazi gjinore

UN Women, zyra e organizatës së Kombeve të Bashkuara për barazi gjinore dhe fuqizimin e grave në Shqipëri, ka perfunduar një...

Rusia kundërpërgjigjet, shpallet non-grata një diplomat maqedonas

Rusia ka shpallur non-grata një punonjës të Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë. Këtë lajm e njofton Ministria e Jashtme...