kufi

Kosovë-Shqipëri pa kufi çdo vit gjatë sezonit turistik

Qytetarët e Kosovës kanë kaluar edhe këtë fundjavë në drejtim të Shqipërisë, pa kontrolle në pikat kufitare. Kryeministri Edi Rama informoi përmes një...

Kosovë-Shqipëri pa kufi, këtë fundjavë qindra qytetarë lëvizin pa kontrolle

Edhe këtë fundjavë qindra qytetarë të Kosovës që po hyjnë në territorin e Shqipërisë po lëvizin lirshëm pa kontrolle në pikat...

Çmimi kufi për naftën ruse, Von der Leyen: Nevojitet një aleancë globale

Liderët e G7-s po eksplorojnë idenë e vendosjes së një çmimi kufi mbi naftën ruse për të frenuar aftësinë e Moskës...

Fundjava pa kontrolle e regjistrime në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë

Nga e shtuna, në fundjavat gjatë sezonin veror, kalimi i kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë do të bëhet pa kontrolle dhe pa...

Do të rishikojmë vijën kufitare me Malin e Zi, thotë Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se do të formohet një komision i përbashkët me Malin e Zi, për rishikimin e...

Polonia vendos 140 kilometra gardh në kufi me Bjellorusinë

Rreth 140 kilometra gardh janë vendosur përgjatë kufirit me Bjellorusinë, thanë autoritetet polake të dielën. Sipas tyre, synimi është të parandalojnë përsëritjen...

Dendias: Greqia është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias është takuar këtë të martë me homologen e tij në Bosnje Hercegovinë, Bisera Turkoviç. Pas takimit...

Liz Truss: Moldavia duhet të armatoset sipas standardeve të NATO-s

Moldavia, ashtu si Ukraina, ka seperatistë të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Ky vend është i shqetësuar pasi ka...

Rusia: Do të përgjigjemi nëse NATO-ja vendos forcat bërthamore afër kufirit

Moska do të marrë masat e duhura paraprake nëse NATO-ja vendos forcat bërthamore dhe infrastrukturën e saj më afër kufirit me...

Bjellorusia do të vendosë forca speciale pranë kufirit jugor me Ukrainën

Bjellorusia do të vendosë trupa të operacioneve speciale në tre zona pranë kufirit të saj jugor me Ukrainën. Kështu deklaruan forcat e...

Maqedonia e Veriut heq kufizimet kundër COVID për të kaluar kufirin

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ka marrë vendim për heqjen e certifikatave të vaksinimit dhe tamponëve kundër koronavirusit për të hyrë në këtë...

Kamionët rusë dhe bjellorusë bllokohen në kufirin polak

Disa orë para se të hynte në fuqi ligji për ndalimin e automjeteve ruse dhe bjelloruse në BE, shoferët rusë dhe...

Dyfishohen kalimet e jashtëligjshme përmes Ballkanit Perëndimor, sipas Frontex

Itinerari me numrin më të lartë të kalimeve të jashtëligjshme kalon përmes Ballkanit Perëndimor, ku janë vërejtur plot 11.700 raste vetëm...

Kosova arreston 50 persona në kufi me Shqipërinë

Pas një hetimi prej më shumë se një viti, policia e Kosovës arrestoi 50 persona. Ky është rezultati i aksionit te koduar...

Kosova forcon kufirin me Serbinë

Policia e Kosovës ka dërguar kontejnerë dhe pajisje logjistike në pikën kufitare të bërnjakut, që lidh Kosovën me Serbinë. Pajisjet kanë...

Nuk do ketë luftë frontale Rusi – Ukrainë, sipas Konsullit të Nderit Bajraktari

Nuk do të ketë luftë frontale mes Rusisë dhe Ukrainës, sipas Konsullit të nderit të Ukrainës në Shqipëri, Bled Bajraktari. Kjo, pavarësisht...