kujdes

Paralajmërimi i OBSH: Kujdes nga inteligjenca artificiale

Inteligjenca artificiale, të paktën deri në fazën aktuale, nuk duhet përdorur në shëndetësi. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje se...

COVID| Shqipëria e “relaksuar”, Sallabanda: Virusi është kthyer në endemik, kujdes

COVID-19 nuk shkakton më panik, në popullatë dhe as në sistemin shëndetësor. Ulja e infektimeve prej kohësh e ka kthyer historinë...

‘Kujdes nga COVID-i’ | Ekspertët: Të mbetemi vigjilentë, e keqja nuk ka kaluar

Janë bërë tre vjet që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli COVID-19 një emergjencë shëndetësore në nivel ndërkombëtar. Që prej atëherë,...

Dëbora zbardh Llogaranë, ARRSH apel shoferëve për kujdes të shtuar në këto akse

Reshjet e dëborës kanë përfshirë gjatë natës së djeshme disa akse në jug, veri dhe juglindje të vendit. ARRSH bën me dije...

Farmacistja: Rreziku nga shurupet e fëmijëve që i blini online

Farmacistja Alketa Bicja ngriti alarmin se prirja e blerjes së ilaçeve online është shtrirë deri tek medikamentet për fëmijë. Në emisionin Good...

Kujdes dentar në shkolla, kontroll dhe trajtim i dhëmbëve për nxënësit nga 6-14 vjeç

Ester Agolli, nxënëse e klasës së gjashtë në shkollën 9-vjeçare ’28-Nëntori’ i është drejtuar kabinetit dentar për të kryer kontrollin për...

Lëkura në verë, çfarë rekomandojnë mjekët?

Fast Check në Euronews Albania u fokusua te kujdesi që duhet të tregojmë ndaj lëkurës në verë. A mjafton vetëm aplikimi i...

Restaurimi i objekteve të vjetra, kujdesi dhe rëndësia që duhet treguar

Disa bizhu janë gjetur në një varrezë masive në Përmet të zbuluar një vit më parë. Fare lehtësisht mund të dallohet...

Organizata merr në mbrojtje macet e futbollistit pas videos ku ai i keqtrajton

Një organizatë bamirësie për kafshët po kujdeset për macet e futbollistit francez Kurt Zouma. Kjo ndodhi pasi 27-vjeçari, i cili aktualisht luan...

Mos shpallni fitoren ndaj COVID, paralajmëron OBSH

OBSH ka bërë thirrje për kujdes të shtuar të vendeve që kanë lehtësuar masat anti-COVID. Organizata tha se është herët që...

Goma dimërore dhe zinxhirë, ARRSH thirrje për kujdes shoferëve

ARRSH i ka bërë thirrje për kujdes të shtuar shoferëve, pasi dëbora vijon të bjerë me intensitet mesatar në juglindje të...