kulture

Folk On në Sarandë, koncerti bën bashkë këngët polifonike dhe vallet e zonave jugore

Këngët polifonike dhe vallet karakteristike të zonave jugore, janë bëre bashkë në Sarandë përmes Folk On. Koncerti mblodhi mijëra pushues të...

Me shishe vere mbi kokë, ja çfarë bëjnë vajzat hungareze në Tiranë

Festivali i Folklorit Ndërkombëtar ka zënë vend në Tiranë, aty ku artistë nga vende të ndryshme janë mbledhur për të prezantuar...

Regjisori i famshëm i “Spirited Away” publikon filmin e tij të fundit

"How Do You Live" filmi më i fundit dhe me sa duket i fundit nga regjisori i njohur i animacionit Hayao...

Interneti për qëllime kulturore, 67% e përdorin për muzikë, femrat për libra

Përdorimi në mënyrë të rregullt i internetit për informacione apo aktivitete kulturore është raporti më i fundit i hartuar nga ekspertët...

250 vite larg Shqipërisë, vazhdon të ruajë traditat dhe gjuhën shqipe në Moldavi

Një hartë e Shqipërisë është e vendosur në hyrje të një restoranti në Chişinău në Moldavi. Nuk është rastësisht aty. Gjergji, ka...

Artistët francezë dhe orkestra e FA sjellin veprën “Skicë Simfonike”

Sot në orën 20:00 në sallën e Teatrit të Operës dhe Baletit do të mbahet koncerti “Udhëtim muzikor”. Euronews Albania, ishte...

Problemet e rinisë shqiptare| Shfaqja “Duro” mbush teatrin e Korçës

Dy artistë të rinj korçarë kanë sjellë në skenën e teatrit të Korçës, një shfaqje dialog ku nxjerrin në pah problemet...

Prezantohen në Tiranë kultura dhe tradita e rajonit të Epirit

Java e kulturës greke ka sjellë në Shqipëri për herë të parë, një nga perlat e shtetit fqinj, Epirin. Sipërmarrës shqiptarë dhe...

Soprano shqiptare Arlinda Morava rikthehet në qytetin e origjinës, artistja në Korçë

Një koncert i veçantë është mbajtur këtë fundjavë në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë, ku instrumentistët e bandës "L'orchestra i...

“Gajdo” dhe “Tri Dimra”, shfaqje kushtuar racizmit dhe gruas

Artdashësit në Tiranë do të kenë mundësi të ndjekin këtë fundjave disa shfaqje në Teatrin Eksperimental dhe Teatrin Metropol. Aktivitetet artistike...

Fundjava e kulturës në Tiranë. Ja shfaqjet që mund të ndjekin artdashësit

Kjo fundjavë është e mbushur plot me aktivitete kulturore, për të gjitha moshat. Artdashësit, do të kenë mundësinë të ndjekin, duke...

Shfaqjet e fundjavës në Tiranë, premiera e dramës “Orfeu zbret në ferr”

Këtë fundjave artdashësit kanë mundësi të ndjekin disa shfaqje në Teatrin Kombëtar dhe Teatrin Eksperimental. Fundjava është shumë afër, ndaj për të...

‘2022, vit i nismave të reja për kulturën’, Elva Margariti: Sfidat për 2023-shin

Elva Margariti e ka cilësuar 2022-shin, vitin e nismave të reja për kulturën në vend. Në një intervistë për Euronews Albania, ministrja...

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave do të kthehet në kompleks të mirëfiltë kulturor

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) do të shërbejë dhe si kompleks kulturor. Projekti i ri i DPA-në synon kthimin në...

“Metrofest 6” çelet me shfaqjen e teatrit lëvizës nga Rafael Hoxhaj

“Zhurma e kohës” është shfaqja që hap siparin e festivalit të veprës shqipe në Teatrin Metropol. Një shfaqje e teatrit lëvizës...

“Shqipëria është zero”, regjisori i filmit për Oscar: Shteti nuk ka fonde

"A cup of coffee and new shoes on" është filmi me të cilin Shqipëria do të kërkojë nominimin për Oscar. Regjisori i...