kushtetuese

Shehaj paralajmëron se do të dërgojë në Kushtetuese ‘investimet strategjike’

Investimet strategjike ishin shkaku i përplasjes ditën e sotme mes mazhorancës dhe Partisë Demokratike. Deputeti Agron Shehaj paralajmëroi se do ta dërgojë...

GJKKO merr të pandehur ish-kreun e Kushtetueses Bashkim Dedja

Gjykata e Posaçme ka kaluar për gjykim çështjen ndaj ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja. Ai akuzohet për mosdeklarim dhe fshehje pasurie....

Gjykata Kushtetuese rrëzon shkarkimin e Metës

Gjykata Kushtetuese vendosi sot për rrëzimin e shkarkimit të Ilir Metës nga posti i presidentit. Vendimi i shfuqizuar nga Gjykata për shkarkimin...

Anëtari i dhjetë i Gjykatës së Lartë zgjidh ngërçin në Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta dekretoi këtë të mërkurë emërimin e Arbena Ahmetit si gjyqtarja më e re e Gjykatës së Lartë. Me këtë...

Kuvendi hedh poshtë pretendimet e Metës për falsifikim

Kuvendi i ka hedhur poshtë pretendimet e presidentit Ilir Meta për manipulim apo falsifikim dokumentesh në kërkesën drejtuar Gjykatës Kushtetuese për...

10 kandidatët në garë për një vend në Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka publikuar listën e 10 kandidatëve që kanë aplikuar për të zënë vendin e gjyqtarit Përparim Kalo në...

Pse procedura e shkarkimit të Metës është politike, sipas avokatit

Procedura e shkarkimit të presidentit Meta është thellësisht politike, sipas avokatit Genc Gjokutaj. I ftuar në emisionin Now, Gjokutaj tha se kjo...

Kushtetuesja nis shqyrtimin për shkarkimin e Metës

Në Gjykatën Kushtetuese ka nisur seanca ku do të shqyrtohet vendimi i parlamentit për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Presidenti nuk...

Meta: Nuk do të paraqitem në Gjykatën Kushtetuese për shkarkimin

Presidenti Meta tha se nuk do të paraqitet në seancën për shkarkimin e tij në Gjykatën Kushtetuese, më 1 shkurt. Në emisionin...