Kyriakos Mitsotakis

Mitsotakis për marrëveshjen e detit me Shqipërinë: Kemi siguruar 12 miljet

Integrimi evropian i Shqipërisë është në favorin e Greqisë. Kështu është shprehur kryeministri Kyriakos Mitsotakis para mediave gjatë Panairit Ndërkombëtar të...

Greqia çlirohet nga mbikëqyrja financiare, Mitsotakis: Morën fund dhimbjet

Ndonëse pa bërë shumë jehonë, Greqia ka hequr një tjetër kufizim që rridhte nga programi i mbikëqyrjes financiare. Fundi i procesit “mbikëqyrja...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN,...

Bullgaria dhe Greqia hapin tubacion të ri gazi, reduktohet varësia nga Rusia

Kryeministri në detyrë i Bulglarisë, Kiril Petkov dhe homologu grek, Kyriakos Mitsotakis kanë përuruar hapjen e tubacionit të gazit, që do...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky...

Turqia dhe Greqia ‘luftë fjalësh’ për ishujt në Detin Egje

Një 'luftë fjalësh' ka nisur mes Turqisë dhe Greqisë për ishujt në detin Egje, me të dyja vendet që shkëmbejnë akuza...

Osmani takon Mitsotakis: Kosova dhe Greqia intensifikojnë raportet bilaterale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është pritur sot në takim nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis në kuadër të Samitit të krerëve...

Erdogan: S’e njoh Mitsotakis si lider të Greqisë, nuk takohem më me të

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se nuk e njeh më Kyriakos Mitsotakis si kryeministër të Greqisë fqinje dhe ka...

Greqia rrit pagën minimale me 50 euro

Për të dytën herë gjatë vitit, nga 1 maji Greqia rrit pagën minimale, në përpjekje për të ndihmuar familjet që po...

Kryeministri grek: Kush përfiton nga rritja e energjisë, do paguajë për shtetin

Greqia do të kontrollojë financat e firmave të saj energjetike dhe do të taksojë çdo fitim të ardhur nga rritja e...

Tsipras paraqet mocion mosbesimi ndaj qeverisë greke

Kreu i opozitës në Greqi, Aleksis Tsipras, paraqiti mocion mosbesimi kundër qeverisë greke, të enjten. Kryetari i Sirizas e cilësoi qeverinë e...

Mitsotakis kërkon falje për mosmenaxhimin e stuhisë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u ka kërkuar falje qytetarëve për keqmenaxhimin që institucionet i bënë situatës së krijuar nga stuhia e...