Lajcak

Analiza| Marrëveshja Kosovë-Serbi e negociuar nga BE bazohet në mirëbesimin e palëve

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga marrëveshja e dakordësuar në Ohër mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç...

‘Tani implementimi’, Lajçak: Procesi do të mbikëqyret nga një komision i përbashkët

Implementimi i pikave të marrëveshjes së dakordësuar, por jo të nënshkruar, është hapi i radhës që duhet të ndërmarrin Kosova dhe...

Analisti: Lajçak të largohet nga procesi i dialogut Kosovë-Serbi

Analisti Sadri Ramabaja komentoi në një intervistë për Euronews Albania, pritshmëritë e takimit të Ohrit. Ndërkaq, ai foli dhe për qëndrimet e...

Lajçak: Asociacioni, kushti kryesor për zbatimin e propozimit evropian

I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka thënë për Radiotelevizionin e Serbisë (RTS), se Asociacioni i komunave...

Me Rusinë apo BE-SHBA? Vuçiç duhet të bëjë zgjedhjen e vështirë

I dërguari i BE për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak nis sot takimet ne Beograd. Në orën 14.30 Lajçak do të takohet me...

Lajçak mbyll vizitën me takimin me ambasadorët e akredituar në Kosovë

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, e ka mbyllur vizitën dyditore në Kosovë duke takuar të gjithë...

Lajçak takon zv.kryeministrin Bislimi, ja për çfarë diskutuan

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak ka takuar zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, teksa po zhvillon një...

Osmani takon Lajçak: Plani evropian të mos prekë sovranitetin e Kosovës

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, të enjten nisi vizitën dyditore në Prishtinë, që...

Lajçak në Prishtinë e Beograd, takime me Kurtin dhe krerët e opozitës para “Ohrit”

I dërguari special i BE për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak viziton të premten Prishtinën e më pas Beogradin. Përveç kryeministrit Kurti, Lajçak...

Lajçak për Asociacionin: Kam ndarë me palët 16 modele ekzistuese evropiane

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, tha se në tavolinën e tij ka 16 modele ekzistuese funksionale...

Lajçak: Pres që Kosova dhe Serbia të hënën ta pranojnë Planin Evropian

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak ka thënë sot se pret që të dyja palët, si...

Lajçak për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar duhet të zbatohet

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se me kryeministrin Albin Kurti, kanë biseduar për kushtet...

Presion për të pranuar asociacionin? Lajçak zbarkon në Prishtinë

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, viziton sot Kosovën dhe Serbinë. Qeveria...

Lajçak viziton të hënën Kosovën

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, pritet të vizitojë Kosovën më 6...

Kurti pranon asosacionin? Lajçak: Asnjë model që s’ka funksionuar, nuk do aplikohet

Ramë dakord që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e kaluara mes Kosovës dhe Serbisë  ka thëne mbrëmë, Miroslav Lajçak pas darkës...

Lajçak sonte në Prishtinë për propozimin evropian

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, mbrëmjen e 25 janarit pritet të qëndrojë në Prishtinë,...