Lajcak

Kur do të liberalizohen vizat për Kosovën? Përgjigjet Lajçak

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania...

Ekskluzive| Lajçak: Javën e ardhshme pritet marrëveshje me rëndësi Kosovë-Serbi

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania...

Negociatat Kosovë-Serbi për targat përfundojnë pa marrëveshje

Takimi mes kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel është mbyllur pa asnjë marrëveshje për targat, raporton KosovaPress. Lajmi u bë me...

Lajçak publikon foto nga darka me Kurtin e Vuçiçin: Diskutim rreth dialogut

Emisari i Bashkimit Europian për dialogon, Miroslav Lajçak publikoi një foto nga darka informale që zhvilloi me kryeministrin e Kosovës, Albin...

Më 13 maj rinisin bisedimet për targat, njofton Lajçak

Bisedimet e radhës për çështjen e targave do të zhvillohen më 13 maj. Lajmi është dhënë nga Emisari Special i Bashkimit Evropian...

Lajçak: Rajoni duhet të shfrytëzojë momentin për integrimin në BE

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, deklaroi sot në forumin “BE përballë Ballkanit” në Sofje, se rajoni...

Lajçak kërkon sërish bisedime pas mosmarrëveshjes për targat

Miroslav Lajçak reagoi në Twitter pasi sot në Bruksel nuk u arrit asnjë marrëveshje për target, pavarësisht se më herët ai...

Dita e fundit e marrëveshjes së përkohshme për targat Kosovë-Serbi

Të enjten përfundon afati i marrëveshjes së përkohshme për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Në Bruksel janë takuar kryenegociatorët e dy vendeve, Besnik Bislimi...

Lajçak në Serbi: Presim të zbatohen të gjitha marrëveshjet e dialogut

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një takim me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç të...

Kurti takon Lajçak: Serbia ka 2 javë kohë për targat

Në kuadër të Forumit Ekonomik të Delfit, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilloi takim me Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për...

Kosova e Serbia ende pa marrëveshje për targat, Lajçak apelon për zgjidhje

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak e cilëson urgjente arritjen e një marrëveshjeje mes dy vendeve...

Çfarë u diskutua në takimet për dialogun Kosovë – Serbi?

Të martën në Bruksel u mbajtën takime në kuadër të dialogut Kosovë - Serbi. Diskutimi pati në qendër çështjen e personave të...

Sot vazhdon dialogu Kosovë-Serbi

Sot në Bruksel do të mbahet takimi i radhës në nivel kryenegociatorësh mes Kosovës, Besnik Bislimi dhe homologut të tij serb,...

Escobar e Lajçak kërkojnë nga Vuçiç dialog konstruktiv me Kosovën

Escobar dhe Lajçak kërkuan nga Vuçiç dialog konstruktiv me Kosovën, gjatë një vizite në Beograd të mërkurën. “Ne nuk kemi ardhur këtu...

Lajçak: Kosova meriton liberalizim të vizave

“Unë me të vërtetë besoj se Kosova meriton që t’i jepet regjimi pa viza, e ka merituar para shumë kohësh”. Kështu...

SHBA dhe BE nuk do të imponojnë ‘Republikë Serbe’ në Kosovë

SHBA dhe BE nuk do të imponojnë asnjë model të Asociaiconit me pushtet ekzekutiv dhe nuk janë të interesuar të formojnë...