lavrov

Vulin nga Moska mesazh BE-së: I gabuar dhe i kotë tentimi për izolimin e Rusisë

“Është i gabuar dhe i kotë tentimi për izolimin e Rusisë, pasi ky shtet për nga territori është më i madhi...

Kosova i ndalon hyrjen shtetases ruse të akuzuar për spiunazh

Kosova i ka ndaluar hyrjen në territorin e saj, shtetases ruse Daria Aslamova, për të cilën shumë shtete kanë vërtetuar se...

Lavrov: Rusia e gatshme të bisedojë me SHBA për shkëmbimin e të burgosurve

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moska është e gatshme të diskutojë për shkëmbimin e të burgosurve me Uashingtonin...

Blinken telefonon Lavrov për shkëmbimin e të burgosurve

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se zhvilloi një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov dhe Kremlinit...

Rusia kërkon aleatë në Afrikë, Lavrov takohet me zyrtarët egjiptianë

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov nisi bisedimet me zyrtarët egjiptianë, ndërsa vendi i tij kërkon të thyejë izolimin diplomatik dhe...

SHBA furnizon Ukrainën me armë, reagon Lavrov

Fokusi ushtarak i Rusisë në Ukrainë nuk është më “vetëm” lindja, ka thënë ministri i Jashtëm Sergei Lavrov. Në një intervistë me...

Lavrov në Vietnam, ministri rus tur aziatik për të dalë nga izolimi diplomatik

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka vijuar turin e tij aziatik duke u ndalur në Vietnam, një vend që as...

BE-ja dhe NATO-ja janë bërë bashkë për të luftuar kundër Rusisë, thotë Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi se Bashkimi Evropian dhe aleanca ushtarake e NATO-s, po bëjnë 'koalicon' për të luftuar...

Lavrov: Rusia as nuk është e pastër, as nuk ka turp

Që kur ushtria ruse sulmoi Ukrainën gati katër muaj më parë, mijëra civilë janë vrarë dhe qytete të tëra janë kthyer...

Dodik takohet me Lavrov në Shën Petersburg

Anëtari i presidencës tre-palëshe të Bosnje dhe Herzegovinës, Milorad Dodik u takua me Ministrin e Jashtëm të Federatës Ruse Sergei Lavrov...

Lavrov i dha ‘puthjen e vdekjes’ Ballkanit të Hapur, thotë pedagogu amerikan

Pedagogu amerikan Ed Joseph u pozicionua kundër Ballkanit të Hapur dhe argumenti i tij lidhet me Sergei Lavrov. Ministri i Jashtëm rus...

Rama e Vuçiç rrëzojnë pretendimin e Lavrov për ‘Open Balkan’

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç përjashtojnë çdo mundësi që ‘Open Balkan’ të jetë një ide...

Roli i Turqisë mes Rusisë e Ukrainës, Lavrov viziton Ankaranë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov viziton këtë të mërkurë Turqinë ku pritet të diskutohen mekanizmat që do të lejojnë Ukrainën...

Vuçiç: Ambasadori rus më informoi për arsyet e anulimit të vizitës së Lavrovit

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç është takuar me ambasadorin e Federatës Ruse, Aleksandar Bocan-Kharchenko, i cili e ka njoftuar për arsyet...

Lavrov viziton Beogradin, për herë të parë pas pushtimit të Ukrainës

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov pritet të vizitojë Beogradin më 7 qershor. Mediat serbe raportojnë se në takimin me...

Reagon Moska pas aplikimit të Suedisë në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të martën se bashkimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO ndoshta nuk do të...