LGBTQ

Italia ndaloi regjistrimin e fëmijëve të LGBTQ, protestuesit “pushtojnë” Milanon

Qindra qytetarë pushtuan rrugët e Milanos këtë të shtunë për të protestua kundër vendimit të qeverisë së re Italiane e cila...

Xheni Karaj për vendimin e Melonit: Traumë psikologjike dhe morale për çiftet LGBTQ

Xheni Karaj e ka komentuar vendimin  e qeverisë italiane dhe kryeministres Giorgia Meloni për të mos i lejuar çifteve LGBTQ të...

Italia ndalon regjistrimin e fëmijëve të çifteve LGBTQ

Kryeministrja, Giorgia Meloni i ka bërë thirrje Këshillit të qytetit të Milanos që të ndalojë regjistrimin e fëmijëve të këtyre prindërve,...

LGBTQ dhe avokatët e të drejtave të grave, të shqetësuar pas fitores së Melonit

Që nga triumfi i koalicionit të djathtë në zgjedhjet e përgjithshme të Italisë, avokatët e grave dhe komuniteti LGBTQ janë të...

Protesta kundër LGBTQ në Stamboll

Disa mijëra demonstrues që janë kundër komunitetit LGBTQ marshuan në Stamboll . Ata kërkuan mbylljen e të gjitha shoqatave LGBTQ dhe...

Dhjetëra të arrestuar teksa policia shpërndan paradën e LGBTQ në Turqi

Policia turke shpërndau turmën e mbledhur për paradën e Krenarisë në Stamboll të dielën, duke arrestuar dhjetëra persona, përfshirë gazetarë në...

“Ne nuk ikëm”, komuniteti LGBT+ i Ukrainës lufton në front

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, anëtarët e komunitetit LGBT+ janë bashkuar për të ndihmuar ushtrinë e Ukrainës me shpresa...

26 vjet më parë Shqipëria vendosi se homoseksualiteti nuk është krim

26 vite më parë Shqipëria vendosi të mos e cilësojë homoseksualitetin si krim. Më 20 janar të 1995, parlamenti shqiptar pranoi me...