lia e majmuneve

KE miraton për përdorim vaksinën kundër lisë së majmunëve

  Komisioni Europian miratoi vaksinën kundër lisë së majmunëve, në një kohë që vetëm dy ditë më parë  Organizata Botërore e Shëndetësisë...

Tre shtete të tjera shfaqin rastet e para me linë e majmunëve

Emiratet e Bashkuara Arabe, Republika Çeke dhe Sllovenia, janë tre shtetet e reja ku janë shfaqur raste me lijën e majmunëve. Në...

Kosova merr masa për të parandaluar përhapjen e lisë së majmunëve

Edhe pse në Kosovë nuk është raportuar asnjë rast i dyshimtë me linë e majmunëve, Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar...

Rritet numri i të infektuarve me linë e majmunëve në Mbretërinë e Bashkuar

Në Mbretërinë e Bashkuar janë regjistruar 36 raste të reja me linë e majmunëve duke çuar në 57 numrin total të...

Lija e majmunëve përhapet në 12 vende, çfarë thonë studiuesit

Lija e Majmunit po shkakton shqetësim në të gjithë botën, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara. 92 raste të konfirmuara dhe 28 raste...

Belgjika do të vendosë në karantinë të infektuarit me linë e majmunëve

Belgjika do të vendosë karantinën e detyrueshme për personat të cilët janë infektuar me linë e majmunëve, duke u bërë shteti...

Mbi 100 raste të lisë së majmunëve në Europë, OBSH-ja thërret mbledhje urgjente

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të zhvillojë një mbledhje urgjente këtë të premte, pasi janë regjistruar mbi 100 raste të...